$ DOLAR → Alış: 7,51 / Satış: 7,54
€ EURO → Alış: 8,86 / Satış: 8,89

Öztürk: Yeni projelere start veriyoruz

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi üyeleri Giresun’a geliyor

Öztürk: Yeni projelere start veriyoruz
  • 09.09.2019
  • 794 kez okundu
Reklam

AK Parti Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk, Kadir Aydın ve Sabri Öztürk düzenledikleri ortak basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundular. Giresun Belediye Başkanı Ayetkin Şenlikoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Şahin, İl Başkanı Kenan Tatlı ve Merkez İlçe Başkanı Mehmet Başer’in de katıldığı toplantıda konuşan Milletvekili Cemal Öztürk, mevcut devlet yatırımlarının devam ettiğini, yeni projelere ise start vermeye hazırlandıklarını ifade etti.  Öztürk, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi’nin (KEİPA) toplantısının önümüzdeki hafta Giresun’da yapılacağını açıklayarak, KEİPA üyesi 11 ülkenin siyasilerini Giresun’da ağırlayacaklarını, Giresun’un tanıtımı adına son derece önemli toplantı olduğunu söyledi.

Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal’ın 20 Eylül Cuma günü Giresun’da olacağını da belirten Öztürk, “Giresun’a yapılması planlanan ve yapımı devam eden projelerin takipçisi olmaya çalışıyoruz. Öncelikle ifade etmeliyim ki önümüzdeki hafta Karayolları Genel Müdürü ekibiyle birlikte Giresun’da olacaktır. Giresun’da devam eden ve yapılması planlanan projelerle ilgili bir dizi çalışma yapılacaktır. Özellikle Eğribel Tüneli’nin bu ay içerisinde ikmal ihalesi tamamlanmış olacaktır. Bunun dışında yine devam eden projelerimizden Çanakçı, Güce, Dereli yollarımız bulunmaktadır. Bunların bir an önce tamamlanması için yapılması gereken adımlar atılacaktır. Yapılması planlanan projelerimizden Güney Çevre Yolu’nun ise devam eden proje çalışmaları ve bizim taleplerimiz masaya yatırılacaktır. Dolayısıyla ulaşım konusunda Karayolları Genel Müdürü ve ekibinin Giresun’da yapacağı çalışmalar önemlidir” dedi.

“KOTA UYGULANDIĞI PEK DOĞRU DEĞİL”

Milletvekili Sabri Öztürk ise, TMO’nun fındık alımına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak,

“TMO alımları devam ederken bir takım spekülasyonlar oluşturulmak istenmektedir. Ancak bunlar pek gereceği yansıtmamaktadır. TMO’nun bölgemizde 200 bin tonluk depo kapasitesi bulunmaktadır yetmez ise ilave önlemler alınacaktır. Kota uyguladığı yönündeki açıklamalarda pek doğru değildir çünkü TMO Tarım Bakanlığı öncülüğünde oluşturulan komisyon tarafından dönüm başı verime göre alım belirlemiştir. Ancak bu dönüm başı verim beklenenin üzerinde olduğu görüldüğü için zaten artırım yapılmıştır. Bununla birlikte bugün TMO’ya fındık getiren üreticilerin sadece yüzde 4 kadarı geri dönmektedir. O da nem oranından dolayıdır. Ödeme konusunda ise bir sıkıntı bulunmamaktadır ve şuana kadar üreticiye 11 milyon 200 bin lira ödeme yapılmıştır. Ayrıca eylül ayı sonuna kadar açılan randevu ekim ayı sonuna kadar da uzatılmıştır. Fındık konusunda FİSKOBİRLİK’in de devrede olması çok önemlidir. TMO ve FİSKOBİRLİK tarafından yapılan protokol kapsamında bir iş birliği sağlanmıştır. FİSKOBİRLİK’te artık aynı TMO şartlarında üreticiden fındık alımlarına başlamıştır” dedi.

“GİRESUN FINDIĞIN BAŞKENTİ OLARAK TESCİLLENECEK”

Milletvekili Kadir Aydın da, “Giresun ‘fındığın başkenti’ olarak tescillenecek” dedi.

“Fındığın Başkenti” tartışmalarını sonlandıracak adımın atıldığını ifade eden

Aydın’da fındığın başkenti Giresun olarak tescillendirileceğini söyleyerek,

“Bu tartışma bize kendi dersimizi yeniden çalıştırmıştır. Fındığa bir başkent bulunacaksa bu Giresun’dur. Bu konuda Giresun’un dünden bu güne kullandığı “Fındığın Başkenti, Kirazın Anavatanı” sloganı vardır. Bu sloganın tescilletilmesi için Giresun Belediyemiz ile girişime başladık. Bu tescilden sonra da bu tartışmalar olmayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ