$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

Öztürk: Yargı paketi dönüm noktasıdır

Yargı Reformu Strateji Belgesinin ilk Paketi Komisyondan Geçti

Öztürk: Yargı paketi dönüm noktasıdır
  • 09.10.2019
  • 381 kez okundu
Reklam

AK Parti Giresun Milletvekili TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Sabri Öztürk, birkaç aydır gündemi sürekli meşgul eden yargı reformu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Adalet komisyonunda dün gece geç saatlere kadar çalıştıklarını belirten Öztürk, “ Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin 39 maddelik ilk paketini uzun mesailer sonucunda komisyonumuzdan geçirdik. Bu reformla insan odaklı hizmet edilecek, hak ve özgürlükler daha etkin korunacaktır. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı geliştirilecektir. Hukuki güvenlik güçlendirilecektir, Adalete erişim kolaylaştırılacaktır. Makul sürede yargılanma hakkının gözetilmesi ve yargıya güven daha da artacaktır. Kısaca bu reform paketi Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül’ün de dediği gibi ‘bütün vatandaşların yargı belgesi olacaktır.’ Partimizin 2002’den beri insanı yaşat ki, devlet yaşasın düsturu yargı alanında da taçlanacaktır” Dedi.

Yargı Reformu Strateji Belgesi 1.paketinin kanun tasarınsın bu hafta TBMM Genel kurulunda görüşülerek kanunlaşacağını söyleyen Öztürk, “Bu tasarı, hayatın her alanını kapsadığından yargıda dönüm noktası niteliğindedir. Bu tasarı ile ‘ifade özgürlüğü’ yeniden düzenlenmiş olacak, haber verme amacıyla ya da eleştiri maksadıyla düşüncelerin ifade edilmesi, suç teşkil etmeyecek, Meslektaşım olan Avukatlara, 15 yıl kıdem şartı ile yeşil pasaport hakkı verilecek. Hukuk mesleği sahibi olmak yeterlilik sınavları ile olacak. Böylece birikimli nitelikli kişilerin hukuk da önü açılacak. Avukatlık mesleğindeki yığılmalar önlenecek. Mesela avukatlık staj ve noterlik staj başvurularında Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı’nda başarılı olma şartları aranacak. Hakim adaylığı için ise, İlgili kanunlarda belirtilen şartlara ek olarak hakim adaylığı sınavına girmek gerekecek.

Bu paketin hayatın her alanında özgürlüklerin kapısı olacağını söyleyen Öztürk, “bu tasarı ile tutukluluk süreleri kısalacak, ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işler bakımından 6 ayı, ağır ceza mahkemesinin görevine giren işler bakımından ise 1 yılı geçemeyecek.  Aynı şekilde Yargı süreçlerini hızlandırmak için, duruşmasız yargılama da yapılabilecek. KHK ile ihraç edilenlerin pasaportları soruşturma yoksa iade edilecek.” Dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%