$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

ÖZTÜRK KENEVİR ÜRETİMİNİN TAKİPÇİSİ

ÖZTÜRK KENEVİR ÜRETİMİNİN TAKİPÇİSİ
  • 07.02.2019
  • 911 kez okundu
Reklam

AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk Giresun kamuoyunun gündeminde olan “kenevir üretimi” ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kenevir üretiminin 2016 yılında çıkartılan yönetmelikle Türkiye’nin 19 ilinde ekilmesine izin verildiğini söyleyen Öztürk, “ bu yönetmelikle Ordu, Samsun, Rize illerinde kenevir üretimine yasal olarak müsaade edilmiştir. Giresun bu illerimizle aynı iklim özellikleri ve coğrafi şartları taşımaktadır. Dolayısıyla Giresun’da kenevir üretimi çok az masrafla gerçekleşebilir. Tekstil, İlaç ve kimyevi birçok alanda hammadde özelliği taşıyan kenevirin ilimizde ekilmesi, ilimizin ticari hayatına önemli bir katkı sağlayacağını düşünmekteyim.”

Yıllar önce ABD tarafından yasaklatılan kenevirin AK Parti iktidarının kararlı duruşuyla ekimine izin verildiğini belirten Öztürk, “ Türkiye’de yasal olarak kenevir ekimi yaygınlaşacak ise, elbette Giresun’umuzda da kenevir ekilecek. Bu amaçla İlimizde kenevir üretimiyle ilgili STK’larımızın ve Odaların ve Vatandaşlarımızın yoğun taleplerini dikkate alarak, bu konuda girişimlerde bulunduk. Bizzat bu konu hakkında Tarım Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli ile görüşme yaptık.  Sayın Bakanımız kenevir ekimi ile ilgili talebimizi dikkate alacağını belirttiler. Bu girişimlerimizle kenevir ekimine izin verilmesinin en kısa sürede gerçekleşeceğini umuyorum.”

Kenevir ekimine izin verilmesiyle Giresun’a ilave bir mali gelir sağlanacağını söyleyen Öztürk,” İnşallah Giresun’un bu konuda diğer iller arasındaki yerini alacak. Bunun için çalışacağız ve konuyu yakinen takip edeceğiz” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ