giresun üniversitesi Giresun University kerasus giresun gazete giresungazete giresun gazete giresun gazete net Giresun ışık Giresun Işık Gazete Gazete Işık gazetecilik giresun yerel haberler giresunhaber Giresun haber giresun yerel haberler giresun yerel gazete giresunsondakika giresun sondakika kazaolay sondakika giresun giresun belediyesi çotanak yeşilbeyaz giresunspor fotoğraf fotoğrafçılık piraziz bulancak dereli keşap espiye yağlıdere şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak camoluk şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak keşap
DOLAR
8,5734
EURO
10,4078
ALTIN
513,95
BIST
1.454
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Giresun
Gök Gürültülü
24°C
Giresun
24°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Gök Gürültülü
24°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
24°C
Cuma Parçalı Bulutlu
26°C
Cumartesi Az Bulutlu
25°C

Özel İdareye suçlama!

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “22 Ağustos 2020 tarihinde Giresun’da yaşanan sel felaketinden sonra müfettişlerin hazırladığı raporlara göre Giresun İl Özel İdare Genel Sekreteri’nin kum ve çakıl ocaklarının derelerdeki faaliyetlerini kontrol edemediği gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındığı ve yerine Mülkiye Müfettişi atandığı bilinmektedir. Giresun İl Özel İdaresi vatandaş için değil AKP iktidarı için çalışıyor” dedi.

Özel İdareye suçlama!

CHP TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Sayıştay Raporları, Giresun İl Özel İdaresi’nin görevini layıkıyla yerine getiremediğine değinerek ödeneklerin tahsis amacı dışında kullanıldığını ve ödeneklerin üzerinde harcama yapıldığını ifade ediyor. Raporda, mülkiyetinde olan taşıt ve iş makinelerinin ilçelerde Kaymakamlık ya da Köylere Hizmet Götürme Birlikleri’nin kullanımına terkedildiği, buna karşılık iş makinesi ve araçlarının yetersizliği sebebiyle kiralama yoluna gidildiği vurgulanmaktadır” ifadelerine yer verdi.

İl Özel İdaresi’ne ait herhangi bir kaynağın köylere hizmet götürme birliklerinin doğrudan tasarrufu altında kullanılmak üzere birlik yönetimine bırakılmasının yasal çerçeve içerisinde mümkün olmadığını hatırlatan CHP’li Tığlı, “Bu uygulamaya gidildiği, idarenin görevi olan iş ve hizmetleri yerine getirmek için taşıt, iş makinesi kiralama hizmeti satın aldığı belirtilmiştir” şeklinde konuştu.

SÖYLEDİKLERİMİZİN DİKKATE ALINMASI İÇİN AFET’Mİ OLMALIYDI

Tığlı, “Konuyu defalarca TBMM gündemine taşımama rağmen; ancak yaşanan afetin ardından, tartışmalı ihaleler, ayrıcalıklı kişilere tahsis olunan kum ve çakıl şantiyeleri, dere yataklarının talanı, ayrıcalıklı müteahhitler ve birçok yolsuzluk iddiasının soruşturulacağı yönündeki haberler basında yer alabilmişti” vurgusunu yaptı.

Milletvekili Necati Tığlı, “Teyyaredüzü Mahallesinde inşa edilen bina gibi, İl Özel İdaresi’nin çok büyük bir borca sürüklenip iflas noktasına getirildiğine ilişkin iddiaların da derhal araştırılması gerektiğiyle ilgili sorularımızı da İçişleri Bakanlığı’na defalarca yönelttik. Aynı, mesai ücretlerini alamayan işçiler ve emekli olup tazminatını alamayan personellere ilişkin sorunlarda olduğu gibi” hatırlatmasını yaptı.

VALİLİK İŞÇİLERİ SUÇLADI

Bakanlık tarafından soru önergelerine, İl Özel İdaresinin kişi ve firmalara yapılan ödemeler nedeniyle borçlandığı, hatta bunun için İller Bankasına teminat verildiği, Sayıştay’ın soruşturma talebinde bulunmadığı, Vali tarafından hakkında soruşturma yürütülen personel olmadığı, Vatandaş Memnuniyet Anketi’ne göre hizmet memnuniyetinde 2019 yılında 26’ncı sırada yer alındığı gibi cevaplar verildiğini ifade eden Tığlı, “Ayrıca, Valiliğin işçilerin emekliliklerini ilk 6 ay içerisinde bildirmedikleri için ikramiye ödemelerinde gecikmeler yaşandığı belirtilerek bu aksamayı da çalışanların kusuru şeklinde gösterildiğini” belirtti.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Yeni İl Özel İdare Genel Sekreterinin sel felaketi ardından görevinden alınan idarecilerin dönemlerine ait tüm ihale ve işlemlerin inceleneceği ifadeleri dahi ihmaller, suiistimaller ve rant sürecinin sorumluluğunu bürokratlara çıkartmak ve birilerini korumaktan başka bir şey olmadığını defalarca dile getirdik. Ayrıca bu sürecin AKP tarafından nasıl işletildiğini anlamak için kâhin olmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Yani Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcısı’nı görevden alarak kurum üzerinden haksız kazanç elde eden müteahhitler ve daha vahimi siyasetçiler kim varsa korunmuş, kamuoyu yanıltılmış olmuyor mu” diye sordu.

AKP’Lİ BELEDİYELERİN YAPMASI GEREKEN İŞLERİ İL ÖZEL İDARESİ YAPIYOR

Daha önceki yıllarda CHP’li Belediye Başkanı tarafından yönetilen Giresun Belediyesi’ne İçişleri Bakanlığı tarafından rekor sayıda müfettiş gönderildiğini ama iş İl Özel İdare’ye gelince İçişleri Bakanlığı Sayıştay Raporları ya da her tür yolsuzluk iddiasını görmezden gelerek araştırma konusu dahi yapma gereği duymadığını ifade eden Tığlı, “Ayrıca İl Özel İdaresi tarafından yapılması gereken işlerin nasıl CHP’li Belediyelere yüklendiğini, AKP’li İlçe Belediyeleri’nin yapması gereken çok basit işlerin bile İl Özel İdaresi’ne yaptırarak nasıl bir siyasi yatırım yaptıklarını hatırlamakta fayda olduğunu düşünüyorum. Giresun İl Özel İdaresi’nin bu karanlık siyaset, ticaret, yandaş ilişkisinden kurtarılması gerekir” açıklamasını yaptı.

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Necati Tığlı, “Köylerimizde devlet-vatandaş iş birliği ile beton yol yapım ihalelerini alan bir firma hakkında kalitesiz ve eksik malzeme kullandığı iddiasıyla Giresun Cumhuriyet Savcılığı tarafından “Kamu kurum ve kuruluştaki eşya hakkında hırsızlık” iddiasıyla açılan davayı dikkatle takip etmek gerekiyor. İl Özel İdaresi’nin nasıl yönetildiğini, AKP yandaşlarının nasıl çekinmeden, utanmadan ve sıkılmadan kurumu nasıl istismar ettiklerini gözden kaçırmamalıyız. Çimentoyu, kumu kimin verdiğinden, firmanın İl Özel İdareye kiraladığı aracı kendi işinde nasıl kullanabildiğine, yapılan işlerin protokole bile gerek görmeden belli kişilere nasıl yaptırılabildiğine, tüm bunlar olurken, birilerini koruma gayreti gibi işi yapan firmaya ödeme yapılmadığına yönelik açıklamalara kadar her sorunun yanıt bulması ayrı bir istismarı ortaya koyacak kapıyı aralayacaktır. Afet ardından kum çakıl ocakları kaldırılacak diyen Sayın Cumhurbaşkanına, Genel Sekreteri görevden alan İçişleri Bakanına sormak istiyorum, burada bu yapı devam ettikçe, AKP’li siyasetçilerin bu kurum üzerinden rant dağıtma süreci devam ettikçe, bir Genel Sekreter değil üç gönderseniz ne değişir? DSİ’nin raporları ne oldu? 5 askeri şehit verdiğimiz menfezin altını hangi kum çakıl firması boşalttı? Askerlerimiz hangi ihmallerle canından oldu? Buna ilişkin bir soruşturma yürütüldü mü? Kapatılacak denilen kum çakıl ocakları yenileriyle tekrar mı açılıyor? Bunlara kim hangi şartlarla ruhsat veriyor? En önemlisi bir afet yaşadık bu felaketin sebepleri ve İl Özel İdaresinin faaliyetlerine ilişkin soruşturmaların akıbeti nedir? Bir kez daha ortaya çıkıyor ki bu kirli ilişkiler, kurcalanmak istenilmiyor, ördükleri bu duvardan tuğla çekmiyorlar, çünkü duvarı ören siyasi iradeyse tuğlayı çekmez, çünkü en büyük ortaklık suç ortaklığıdır ve Sayın Cumhurbaşkanının eski bir sözüyle ifade etmek gerekirse, bunlar olurken hepiniz oradaydınız” diyerek sözlerine son verdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.