$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Öykü ve roman yazarı hemşerim: Gönül Kıvılcım

Ayhan YÜKSEL
Ayhan YÜKSEL
  • 09.01.2020
  • 3.162 kez okundu

Doğu Karadeniz’de bir kıyı kasabası olan Tirebolu, Osmanlı döneminde Trabzon’a bağlı bir kaza merkeziydi. Giresun’un müstakil mutasarrıflık olmasından sonra Giresun’a bağlı bir kaza merkezi olarak idarî teşkilatta yerini aldı… Ticaret nedeniyle gelişti ve 20. yüzyıla kadar bulunduğu coğrafi mevkide bir kasaba durumunda liman ve yerleşim yeri olarak dikkat çekti… Özellikle sosyal yönden de dikkati çekti… Bu sosyal farklılık birçok sanatçı, ilim adamının yetişmesine alt yapı teşkil etti.
Sanat ve edebiyat yönünde roman ve hikaye, hatta tiyatro alanında verdiği eserlerle dikkati çeken bir isim de hemşerim, Gönül Kıvılcım’dır… Annesi de ressam Zuhal Kıvılcım’dır. Anne tarafından dedesi Bahriye Yüzbaşısı-Liman Reisi Halil Hayrettin [Adabük] Efendi’dir (1880-1937).
Kıvılcım, yüksek öğrenimini Norveç’in Bergen Üniversitesi’nde Kitle İletişim dalında yaptı. 1998’den itibaren edebiyat ç alışmalarına ağırlık verdi… İlk öyküleri 2001 yılında “Kasaba ve Yalanlar” adıyla yayımlandı. Bunu “Jilet Sinan (2002)”, “Parçalı Aşıklar (2004)”, “Yaşayan Tanıklarıyla Karaköy (2010)”, Suç Sarayı (2011)”, “Babamın En Güzel Fotoğrafı (2012)”, “Uğultular (2017)”. Kıvılcım, öykü ve romanların yanı sıra üç tiyatro oyunu da yazmıştır: “Bir Kadını Öldürmek”, “Anneme Mektuplar” ve “Can Yeleği”. “Bir Kadını Öldürmek” Devlet Tiyatroları repertuarına kabul edilmiştir. Can Yeleği 2018’de Şehir Tiyatroları’na kabul edilmiştir.
Kıvılcım’ın gazetecilik yıllarındaki gözlem ve araştırmalarından yola çıkarak yazdığı “Jilet Sinan”, Arnavutça, Rumence ve Arapça’ya; “Kasaba ve Yalanlar”da yer alan bir öyküsü Almanca’ya çevrilmiştir. Hemşerim Gönül Kıvılcım’a başarılar diliyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%