giresun üniversitesi Giresun University kerasus giresun gazete giresungazete giresun gazete giresun gazete net Giresun ışık Giresun Işık Gazete Gazete Işık gazetecilik giresun yerel haberler giresunhaber Giresun haber giresun yerel haberler giresun yerel gazete giresunsondakika giresun sondakika kazaolay sondakika giresun giresun belediyesi çotanak yeşilbeyaz giresunspor fotoğraf fotoğrafçılık piraziz bulancak dereli keşap espiye yağlıdere şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak camoluk şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak keşap
DOLAR
13,6861
EURO
15,4488
ALTIN
783,54
BIST
1.955
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Giresun
Rüzgarlı
20°C
Giresun
20°C
Rüzgarlı
Çarşamba Çok Bulutlu
19°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
15°C
Cuma Az Bulutlu
19°C
Cumartesi Az Bulutlu
19°C

Alpcan SAKAL

Giresun-Tirebolulu olan Tarihçi-Yazar Alpcan Sakal, 2018 yılında “Topal Osman Ağa’nın Öldürülmesi” konulu bitirme tezi ile Gümüşhane Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun olmuştur. Aynı zamanda eğitim aldığı üniversitenin İletişim Fakültesi'ne bağlı olarak çıkartılan GIF HABER dergisinin de kısa süreli tarih sayfası sorumluluğunu üstlenmiştir. Esas ilgi alanı Orta Çağ Tarihi olan yazarımız, 2013 yılından beri Giresun Işık Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmasının yanı sıra Tireboluhaber.net sitesinde ve Türkçe Tarih sitesinde de yazılarını yayımlamaktadır. Öte yandan Jandarma Genel Komutanlığı’nın çıkarttığı Jandarma Dergisi bünyesinde bir müddet bulunarak başta askeri tarih olmak üzere çeşitli konularda yazılar kaleme almıştır. Çoğunlukla Türkçü ve Milliyetçi yazılar kaleme alan ve başta Türk tarihi ve Türk dili olmak üzere, toplumsal meseleler, kültürel yozlaşma, vatan sevgisi gibi birçok konuya dikkat çeken yazarımız, yazılarını halk diline indirgeyerek herkesin anlayabileceği ve bilinçlenebileceği bir yazım anlayışı içerisindedir.

Osmanlı’nın kuruluşu – 3

09.10.2018
0
A+
A-

(FETRET DEVRİ – 2.MURAT DÖNEMLERİ)

Yıldırım Beyazıd’ın oğullarından Süleyman Çelebi, Edirne’de kendini padişah ilan etmişti. Bursa’da ise Timur’a, Ankara Savaşı sonucu esir düşen Musa’nın, babası Beyazıd’ın naaşını getirmesi için serbest bırakılması üzerine İsa Çelebi ile Musa Çelebi karşı karşıya gelmişti. Bu mücadeleyi kazanan Musa Çelebi, bir müddet sonra Edirne’deki abisi Süleyman Çelebi’nin üzerine yürümüş lakin onu ele geçirmeyi başaramamıştı. Süleyman Çelebi’nin, karşıtları tarafından öldürülmesi ile bu mücadelede saf dışı kalmıştır. Ulubat’ta ise Amasya’da bulunan Çelebi Mehmet ile İsa Çelebi savaşmış; bu mücadeleyi kazanan Çelebi Mehmet olmuştur. Bunun ardından Bursa’ya gelen Çelebi Mehmet hükümdarlığını ilan etti. Mücadeleden vazgeçmeyen İsa Çelebi bir müddet sonra Bursa’yı kuşattı. Halk şiddetle direndiğinden şehri alamayıp, yağmaladı. Buradan da Kastamonu’ya çekilerek, Candaroğulları’na sığındı. Daha sonra Saruhanoğulları ve Menteşeoğulları ile anlaştı. En son Karamanoğulları’na sığındı. Lakin bu üç kez yaptığı girişimde de Çelebi Mehmet’in zaferi ile sonuçlandı. Böylelikle 11 yıl süren bu duraklama ve yıkılma eşiğinde olan Osmanlı’nın yeni padişahı Çelebi Mehmet oldu.

Çelebi Mehmet döneminde Gelibolu Tersanesi geliştirilmiş ve 1415 yılında Çalı Bey komutasındaki donanma Ege’ye açılmıştır. Venedikliler’in bu gemilere saldırması üzerine Çalı Bey, Milos ve Paros gibi adaları vurup çok sayıda esir ve ganimet elde ederek geri döndü.1416 yılında ise Venedikliler ile ilk deniz savaşı yapılmış ve yenilen Osmanlı donanması büyük zarar görmüştü. Bu dönemin en önemli olaylarından bir tanesi ise Şeyh Bedrettin İsyanı’dır. Çelebi Musa, Edirne’de kendini hükümdar ilan ettiğinde onu, kazasker yapmıştı. Ancak Çelebi Mehmet hükümdar olunca onu görevden aldı.Bunun üzerine onun haleflerinden Börklüce Mustafa, Karaburun’da faaliyetleri ilerletti ve Rumeli’ye geçti. Deliorman denilen bölgede çok sayıda taraftar topladı. Ve ilk isyan Karaburun mevkiinde Börklüce Mustafa’nın adımı ile başlatıldı. Üzerine gönderilen İzmir ve Manisa sancak beylerini yenmesi üzerine; Veziriazam Beyazıd Paşa ile Şehzade 2.Murat isyanı bastırdı. Daha sonra Şeyh Bedrettin’in üzerine yüründü ve nitekim yakalanarak idam edildi.(1420).Diğer bir isyan ise Düzmece Mustafa İsyan’ıydı. Aslında Ankara Savaşı sonucu Timur tarafından esir alınan şehzade Mustafa, Timur tarafından serbest bırakılması üzerine ülkesine dönüp taht için hak iddiasında bulunması ve ona inanılması üzerine başlayan bir isyandı. Bunun üzerine Bizans İmparatoru Manuel ile anlaşan Şehzade Mustafa; sonra ise Eflak’a gidip Eflak prensi ile iyi ilişkiler kurup ondan asker aldı. Aydınoğlu Cüneyt Bey’in de desteğini alan Şehzade Mustafa, Selanik’te faaliyetlere başladı. Lakin bu isyanda bastırıldı. Aydınoğlu Cüneyt Bey ile Şehzade Mustafa ise İmparator Manuel’e sığınmak zorunda kaldılar. Çelebi Mehmet gittiği bir av sırasında atından düşüp vefat etti.

Çelebi Mehmet’in ölümü üzerine tahta geçen 2.Murat’ı siyasi açıdan ilgilendiren iki önemli olay vardı. Bunlardan birincisi Düzmece Mustafa isyanı diğeri ise 2.Murat’ın kardeşi olan Mustafa’nın isyanıydı. Bu iki isyanında başlamasında Bizans’ın kışkırtması ve tahriki olmuştur. Sonuç olarak bu iki isyanda başarılı bir şekilde bastırılmıştır. Bu dönemde güçlenen Venedik, Osmanlıların bu taht değişikliğindeki dönemi fırsat bilip, Bizans’ın hâkimiyetindeki Selanak’i ele geçirdiler. Buna karşın Osmanlılar ile Venedikliler arasında iki yıl sürecek olan bir mücadele başlamış oldu. Sonuç itibari ile bu mücadelenin galibi, Selanik’i Venedikliler’den alan Osmanlıların oldu.1437 yılında Macarların kralı vefat edince, Macar ülkesinde bir iç kargaşa oldu. Osmanlı da sınır komşusu olduğu Macarlar’ın bu iç kargaşasından faydalanarak Eflak ve Sırbistan’ı topraklarına katmıştır. Böylelikle Tuna Nehri’ni aşan Osmanlı Devleti, “Avrupa’nın Kapısı” olarak adlandırılan Belgrat’a kadar ulaşmış oldu. Nitekim 1440 yılında Belgrat kuşatıldıysa da alınamadı. Macarlar arasındaki kargaşa ortamı sürmeye devam ederken; içlerinden Yanaş adında bir alp çıktı. 1441 yılında beraberindeki ordu ile birçok koldan Osmanlı topraklarına karşı taarruza geçen bu birlikleri; Osmanlı akıncı birlikleri durmakta zorlanıyordu. Bu ilerleyişleri Balkanların ortalarına kadar süren Macar birliklerini,1443 yılında 2.Murat komutasındaki ordu İzladi’de durdurulabildi. Bu olaydan sonra Macarlar ile Edirne-Segedin Antlaşması yapılarak, bu antlaşmanın on yıl geçerli olması ve iki ülke arasında Tuna Nehri’nin sınır olması maddeleri yer alıyordu. Ayrıca devletin doğusunda güvence altına almak isteyen 2.Murat, Karamanoğulları’yla da Sevgendiname imzaladı.2.Murat, devleti güvence altına aldıktan sonra tahtan oğlu 2.Mehmet lehine çekildi. Tahta ise 12 yaşındaki oğlu 2.Mehmet geçti. Devlet adamları bunu fırsat bilip makam, mevki, rütbe adına rekabete giriştiler. Ayrıca bunu fırsata çevirmek isteyen bir diğer tarafsa Macarlar idi. Edirne-Segedin antlaşmasını ihlal eden Macarlar, Osmanlı topraklarına saldırarak, Varna Savaşı’nın sebebi olmuşlardır. Bu sebepten dolayı devlet adamlarının ısrarları ile kendi kudretini ispat etmesi sebebiyle yeniden tahta çıkan 2.Murat, oğlu 2.Mehmet’i ise Manisa’ya sürgüne yolladı.1444 yılında Macarlar ile yapılan Varna Savaşı’nı kazanan Osmanlılar, Balkanlardaki gücünü arttırmış oldu. Nitekim 4 yıl sonra Osmanlıları Balkanlardan atmak ve Varna Savaşı’nın intikamını almak için 1448 yılında birleşen haçlılarla, 2.Kosova Savaşı yapılmış ve Osmanlıların zaferi ile sonuçlanan bu savaş sonrasında; Osmanlı’nın Balkanlardan atılamayacağını anlaşıldı ve haçlıların ümidi zayıfladı.1451 yılında ise vefat eden 2.Murat’ın yerine, oğlu 2.Mehmet ikinci ve son kez tahta çıkmıştı.

 

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.