$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,28 / Satış: 9,32

Orman katliamını TBMM gündemine taşıdı

Orman katliamını TBMM gündemine taşıdı
  • 05.07.2019
  • 1.053 kez okundu
Reklam

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Giresun’da ki Ormanlarda Kesilen Ağaçları TBMM Gündemine Taşıdı.
CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Giresun’da bulunan ormanlık alanlarda verilen izinlerin dışında kesilen asırlık ağaçları hem TBMM gündemine taşıdı hem de ülkemizin ormanlık alanları ve iktidarın politikaları üzerine hatırlatmalar yaptı.
Ülkemizin orman alanları ve barındırdığı ağaç envanteri verileri dünya ülkelerinde bulunan orman alanları ve ağaç envanteri verileri ile değerlendirildiğinde, Türkiye en fazla orman alanına sahip ülkeler sıralamasında 208 ülke arasında 124’ncü sırada yer aldığını ifade eden CHP’li Tığlı, “son 15 yıla baktığımızda Çanakkale büyüklüğünde bir orman alanın ya talan edildiğini ya da rant değeri yüksek orman alanlarının özel ağaçlandırma alanları adı altında iktidara yakın olan kişi ve kurumlara kiraya verildiğini ve bu arazilerin kontrolünün bir daha asla yapılmadığını” ifade etti.
CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Türkiye Cumhuriyeti’nin ormanlarını korumak ve çoğaltmak için politikalar üretmesi gereken AKP İktidarı, meclise getirdiği çeşitli yasalar ile bırakın ormanlık alanları korumayı, neredeyse yok edilmesinin önünü açıyor. Giresun’da ki ormanlık alanlarda ağaç gençleştirme çalışmaları kapsamında izin alınarak yapılan ama bu izin sınırlarını aşan ağaç kesimleri, orman arazilerinde yaşanan işgal girişimlerine yönelik haber ve ihbarlar tarafımıza da gelmektedir” dedi.
Giresun ilinin en güzel yaylalarından birisi olarak bilinen, Kümbet Yaylası ormanlarında ağaç kesim işinin yasal sınırlar dışında yapıldığı yönünde ki iddialar bir yana, sorumlu kişilerin ihmali ve keyfi tutumu ile de sanki konunun üzerinin kapatılmak istendiğini ifade eden CHP’li Tığlı, Şebinkarahisar’da ki Turpçu Köyü’nde heyelanı önleyen ve büyük önem arz eden orman alanlarında bulunan ağaçlarımızın, verilen izinlerin ve yasal sınırların dışında ticari kazanç sağlamak amacıyla kesildiği de bir başka iddia konusudur. Yine son 15 yıllık süre içinde zarar gören orman alanı neredeyse 121 bin hektardır. Bu da 22 Bin Belgrad Ormanı Büyüklüğüne eşittir” dedi.
CHP’li Necati Tığlı, “Giresun’da ki hangi ormanlık alanlarda izinli ağaç kesimi yapıldığını; kesilmesine izin verilen ağaç cinslerinin hangileri olduğunu ve verilen izinlerin doğru kullanılıp kullanılmadığı yönünde yapılan denetimlerin yeterli olup olmadığı” yönünde ki sorulara önergesinde yer verdi.
CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı’nın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Yönelttiği Sorular Şöyle:
•       Giresun il sınırları içinde bulunan hangi ilçemizin orman alanlarında izinli ağaç kesimi yapılmaktadır? Kesilmesine izin verilen ağaç cinsleri hangileridir? Verilen izinlerin doğru kullanılıp kullanılmadığı yönünde denetimler yeterince yapılıyor mu?
•       Giresun il sınırları içinde bulunan orman alanlarında kesim yapmak için ruhsat alan firma sayısı kaçtır? Bu firmaların aldıkları izin dışında ağaç kesimi yaptıkları ile ilgili bakanlığa ulaşmış her hangi bir ihbar var mıdır? Ruhsatı ve izni olmadan ormanlık alanlarda kesim yapanlar hakkında bakanlığa ulaşmış ihbar sayısı kaçtır? Gelen ihbarlara göre bakanlığın yaptığı işlemler ne olmuştur?
•       Bakanlık tarafından, ormanlık alanlarda izinsiz ağaç kesmenin yasak olduğu, cezaların içeriği ve suçluların cezalandırılması yönünde vatandaşı bilgilendirici çalışmalar yapılmakta mıdır? Yapılan çalışma ve denetimlerin yeterli ve caydırıcı olduğunu düşünüyor musunuz?
•       Giresun’da ve ilçelerinde bulunan orman alanlarında izinsiz ya da verilen izinlerin dışına çıkarak ağaç kesen kaç kişi / firma tespit edilmiştir? Bu kişilere yönelik hangi cezai yaptırımlar uygulanmıştır? Kaçak ağaç kesimlerinde yetkililerin ve denetim memurlarının duyarsız kaldığı iddialarını araştırmayı düşünüyor musunuz?

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%