$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

ÖNCE İŞÇİ GÜVENLİĞİ!

Mimarlar Odası Giresun Şubesi Başkanı Göksu, inşaat sektöründe çalışan işçilerin, iş güvenliği konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini kaydetti. Göksu, yaşanan iş kazalarından üzüntü ve kaygı duyduklarını, çalışanların kendi can güvenlikleri açısından daha dikkatli ve tedbirli olmalarını istedi.

ÖNCE İŞÇİ GÜVENLİĞİ!
  • 29.05.2019
  • 490 kez okundu
Reklam

Mimarlar Odası Giresun Şube Başkanı Gökhan Göksu, Giresun’da son günlerde inşaatlarda meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı iş kazalarına dikkat çekerek, inşaatlarda iş güvenliğine dikkat edilmesini istedi. Göksu yaptığı yazılı açıklamada, Mimarlar Odası Giresun Şubesi olarak yaşanan iş kazalarından üzüntü ve kaygı duyduklarını kaydetti. Göksu, işveren ve çalışanların 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda belirtilen inşaatlarda iş güvenliği kurallarına uyulması noktasında daha fazla özen gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Göksu, “Çalışanlarında iş güvenliği ve kendi can güvenlikleri açısından daha dikkatli olmaları ve tedbirli olmalarını beklemekteyiz. Mimarlar Odası Giresun Şubesi olarak, bizim önerimiz ve beklentimiz; işverenlerin (müteahhitlerin) öncelikle projelendirme aşamasındayken inşaat risk analizlerinin yapılması, bu alanlarda çalışacak olanların çalışmalarla ilgili tehlike ve riskler konusunda bilgilendirme yapılarak, gerekli eğitimlerin verilmesidir” dedi.

Mimarlar Odası Giresun Şube Başkanı Göksu açıklamasında şunları belirtti;

“Tüm binalarda yapılan çalışmalarda (Çatı, dış cephe, sıva, boya vb.) çalışanların güvenliğinin; öncelikle güvenli korkuluklar, düşmeyi önleyici platformlar, bariyerler, kapaklar, çalışma İskelesi, güvenlik ağları gibi toplu koruma tedbirleri ile sağlanması gerekmektedir. Toplu koruma tedbirlerinin düşme riskini tamamen ortadan kaldırmadığı daha büyük tehlike doğurabilecek durumlarda; tam vücut kemer sistemleri veya benzeri güvenlik sistemleri kullanılması gerekmektedir. Çalışanlara bu sistemlerle yapılan işe ve standartlara uygun bağlantı halatları, kancalar, makaralar, halkalar, bağlantı tertibatları vb. donanımlar verilerek kullanımının sağlanması zorunludur. Son olarak da inşaatlarda çalışanların özellikle baret kullanımı hususunda; baretlerin kullanımı zorunlu olduğu halde can güvenliklerini hiçe sayarak, iş performanslarını düşürdüğü bahane edilerek kullanılmadığı görülmektedir.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%