$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

OKUMA-YAZMA BİLMEYEN KALMAYACAK!

OKUMA-YAZMA BİLMEYEN KALMAYACAK!
  • 19.02.2019
  • 488 kez okundu
Reklam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde 1 Şubat 2018 tarihinde başlatılan okuryazarlık seferberliği kapsamında Giresun’da bugüne kadar 180 kurs açıldı. Bu kurslarda 2 bin 553 kursiyer eğitim aldı. Giresun Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Salih Uzun, okuryazarlık seferberliğinde Giresun’un 81 il arasında ilk 10 yer aldığını belirterek, çok güzel sonuçlar aldıklarını ifade etti.

Kurslara özellikle 60 yaş üstü kadınların büyük ilgi gösterdiğini kaydeden Uzun, kurslardan ilginç hikayeler çıktığını vurguladı. Bir gün mesai başlamadan bir teyzenin Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan okuryazarlık kursuna kayıt olmak için merdivenlerde beklediğini söyleyen Uzun, “teyze burada ne bekliyorsun diye sorduğumda, oğlum ben 70 yaşındayım ve okuryazar olmak istiyorum, beni kursa kayıt edin dedi. Bu yaşta neden okuryazar olmak istiyorsun diye sorduğum da ise, “bir gün muayene olmak için hastaneye gittim. Okuryazarlığım olmadığı için ekranda sıramın gelip, gelmediğini anlayamadım. Doktorun odasına girip sıramın gelip, gelmediğini sormak istedim. İçerideki görevli teyze okuma-yazman yok mu sıranı bekle dedi. Bu olay benim çok zoruma gitti ve okuryazar olmaya karar verdim” dedi.

Müdür Uzun okuryazarlık seferberliği kapsamında Giresun’da açılan kurs ve kursiyer sayıları hakkında şu bilgileri verdi;

“I. Kademe Okuma Yazma Kursuna 409 Kursiyer, I. Kademe Seviye Tespit Sınavına 132 Kursiyer, II. Kademe Okuma Yazma Kursuna 319 Kursiyer, II. Kademe Seviye Tespit Sınavına 15 Kursiyer açılmıştır. İlimiz bünyesinde açılan yoğunlaştırılmış temel düzey okuma yazma eğitim programına 1.678 kursiyer kayıt yaptırmış ve toplam 2.553 kursiyer eğitim almıştır. Kurumumuz da toplam 180 kurs açılmıştır. Bu eğitim programına katılanların 2.315’i kadın 238’i erkekten oluşmaktadır. Okuryazarlık Seferberliği tüm yurtta ve ilimizde halk eğitimi merkezlerinde, vatandaşlara en yakın devlet okullarında devam etmektedir. Seferberlik sürecinde muhtarlıklar, belediyeler, ceza ve infaz kurumları, hastanelerin yanında diğer kurum ve kuruluşlar da Millî Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yapmakta ve seferberliğe destek vermektedir.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ