$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

ÖĞRETMEN OKULLARININ KURULUŞU KUTLANDI

ÖĞRETMEN OKULLARININ KURULUŞU KUTLANDI
  • 19.03.2019
  • 633 kez okundu
Reklam

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından, 16 Mart Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 171. yılı münasebetiyle düzenlenen kutlama programı gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan program, Eğitim Fakültesi öğrencilerinden oluşan koronun muhteşem bir performans sergilediği müzik dinletisiyle devam etti.

Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı öğrencilerinden oluşan ve Bölüm Başkanı Doç. Dr. İzzet Yücetoker’in de şefliğini yaptığı koronun, öğretmen konulu şarkıları seslendirdikleri konserin ardından Dekan Prof. Dr. Murat Taş kürsüye çıktı.

Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 171. yılını, Çanakkale Zaferinin 104. Yıl Dönümüne denk gelen bir tarihte kutladıklarını dile getiren Murat Taş; “Tarihe gömelim dense sığmayacak olan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm kahraman ecdadımızı bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz” diyerek sözlerini sürdürdü.

Yeni Zelanda’da meydana gelen saldırıyı da kınayan Prof. Dr. Taş, konuşmasının devamında, ilk olarak 16 Mart 1848 tarihinde öğretmen yetiştirmek üzere kurulan öğretmen okullarının (Darül Muallimin-i Rüşdi) tarihsel süreçte geçirdiği değişime değindi.

‘’Eğitim öğretim sistemlerinin hedefi aklı selim, kalbi selim, zevki selim sahibi bireyler yetiştirmektir” diyen  Prof. Dr. Murat Taş sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bilgi çağı; 21 yy becerileri olan, yaratıcılık ve yenilenme, problem çözme, iletişim ve işbirliği, girişimcilik ve öz yönelim, bilgi okuryazarlığı, bilgi ve iletişim teknolojileri, üretkenlik ve sorumluluk gibi nesiller ister… Ülkemizin hedeflerini gerçeğe dönüştürmek konusunda en büyük güç kaynağı nitelikli, özgüveni yüksek nesillerimizdir. Yeni nesillerin niteliği, onları yetiştiren öğretmenlerin niteliği ile özdeştir. Bu nedenle öğretmen yetiştirme ile ciddi düzenlemeler yapılmıştır. Unutulmamalıdır ki her eğitim sistemi öğretmenlerin omuzlarında yükselir ve başarı da öğretmenlerin niteliğini aşamaz.. Geleceği inşa eden öğretmenleri yetiştiren Öğretmen Okullarının kuruluş yıldönümü kutluyor, programda emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun ise, “Bugün çok önemli bir günün, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin de 104. Sene-i devriyesi. Bugün, bu vatanı vatan yapan ve tarihte eşi benzeri görülmemiş çok büyük bir kahramanlığa imza atan atalarımızın kahramanca mücadelesinin yıldönümü” diyen Rektörümüz, Çanakkale Zaferi münasebetiyle, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm şehit ve gazilerimize rahmet dileyerek sözlerini sürdürdü.

Geçtiğimiz günlerde Yeni Zelanda’da meydana gelen olayı kınayan Rektörümüz, Öğretmen Okullarının kuruluşa değinerek konuşmasına devam etti. Yıl yıllarda eğitim kalitesini arttırmak adına önemli çalışmaların, yatırımların yapıldığını belirten Rektörümüz, bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanlığının 2023 yılı vizyon çerçevesini ortaya koyduğunu söyledi.

Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı öğrencilerinin okuduğu şiirlerle devam eden programda, Eğitim Fakültesine uzun yıllar hizmet vermiş akademisyenlere teşekkür belgeleri takdim edildi.

Öğretmen Okullarının 171. Kuruluş Yıldönümü programı, Resim İş Eğitimi Ana Bilim Dalı akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Handan Bülbül ve Dr. Öğr. Üyesi Serpil Yayman Ataseven’in resim atölye öğrencileri ile Dr. Öğr. Üyesi Elif Mamur Yılmaz’ın baskı resim atölye öğrencileri tarafından fuaye salonunda hazırlanan serginin gezilmesiyle sona erdi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ