$ DOLAR → Alış: 7,69 / Satış: 7,72
€ EURO → Alış: 9,03 / Satış: 9,07

Nefrolog ne zaman gelecek?

CHP milletvekili Necati Tığlı, Giresun’da sağlık alanında vatandaşın yaşadığı zorlukları soru önergeleri ile Meclis gündemine taşımaya devam ediyor.

Nefrolog ne zaman gelecek?
  • 04.02.2020
  • 434 kez okundu
Reklam

Giresun’da böbrek hastalarının tedavileri noktasında büyük zorluklarla karşı karşıya olduğunu ifade eden Tığlı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle bundan 15 ay önce verdiği soru önergesine halen yanıt verilmediğini ifade etti.
Tığlı, böbrek hastalarının en çok ihtiyaç duyduğu branş olan nefroloji alanında görünürde kadrolu bir doktor olmasına rağmen, hastaların büyük mağduriyetler yaşadığını dile getirerek, imkanı olan böbrek hastalarının soluğu büyük illerde aldığına dikkat çekti.
Tığlı, 15 ay önce verdiği önergeye cevap alamamasına rağmen, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yeniden bir önerge ile Giresun’daki doktor sıkıntısını hatırlattı.
Tığlı, Giresun’da tedavi bekleyen diyaliz hastalarının doktor yetersizliği sebebiyle çevre iller başta olmak üzere diğer kentlere yöneldiğini, bu durumun hastaların tedavi sürecini olumsuz etkilediğini, tedavilerinin geciktiğini, maddi ve manevi olarak sıkıntı yaşadıklarını hatırlatarak şöyle devam etti;
“Geçen süre zarfında sorun aynı şekilde devam ederken, bu branşta görevlendirilen uzmanların uzun süre istikrarlı biçimde görev yapma imkânı bulamadığı geçici görevlendirmeyle hizmet yürütmeye çalıştıkları görülmektedir. Bu alanda doktor yetersizliği ve istikrarsızlığı, düzenli bir sağlık hizmeti sunumunda en büyük engel olarak önümüzde durmakta, hastalarımızın geciken randevu sistemi ve düzenli takibinin yapılması gereken hastalarımızın yaşadığı güçlükler sebebiyle diğer illerde çözüm aramaları olağan hale gelmiştir.
Hâlbuki, hemodiyaliz ünitesine sahip hastanemizle ülkemizde örnek gösterilecek bir tedavi verildiği ifade edilen ilimizde böbrek hastalarının daha kaliteli hizmet alma noktasında doktor ve personel eksikliğinin halen giderilememiş olması dikkat çekmektedir.”
CHP’li Tığlı’nın soru önergesinde hastaların sıkıntılarına tercüman olan şu sorular yer aldı;
1. Acaba 500 bine yakın nüfusu olan Giresun ilinde görev yapan herhangi bir kadrolu Nefroloji Uzmanı var mıdır? Var ise sayısı kaçtır? Yeterli midir? Sağlık Bakanlığı’nın görevlendirme kurasıyla Giresun’a yeterli sayıda Nefroloji Uzmanı ataması neden yapılmamıştır? Giresun’a geçici görevlendirme yöntemi yerine, yeterli sayıda Nefroloji Uzmanı atamasının yapılması hizmet bekleyen vatandaşlarımızın sağlıklarına kavuşması için daha kalıcı ve başarılı bir yöntem değil midir?
2. Giresun Devlet Hastanesi’nde ki Hemodiyaliz Ünitesinde görev yapan kaç sertifikalı doktor bulunmaktadır? Diyaliz teknikeri, teknisyeni ve sertifikalı hemşire ve personel sayısı nedir?
3. Tıpkı yeni hizmete giren, ameliyathanesi ile poliklinikleriyle bölgenin en iyi hastanesi olduğu iddia edilen Espiye Devlet Hastanesi’nde doktor yetersizliğinden yapılamayan ameliyatlar gibi tam donanımlı örnek bir hemodiyaliz ünitesi olduğu iddia edilen İlhan Özdemir Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Nefroloji uzmanı bekleyen diyaliz hastalarımız, böbrek rahatsızlığı yaşayan vatandaşlarımız tetkik ve tedavileri için neden başka kentlere gitmek zorunda bırakılmaktadır?
4. Her fırsatta ve her ortamda sağlık alanında reformlar yaptığınızı söylemek yerine asli görevinizi yapıp Giresun ilimize neden bir Nefroloji Uzmanı atamıyorsunuz? Acaba hastanelere doktor atanmaması bizim bilmediğimiz ama sizin bildiğiniz başka nedenlerden mi kaynaklıdır? Yoksa Giresun iline bir Nefroloji Uzmanı atanması için Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi mi gerekiyor?
5. 12 Kasım 2018 tarihinde 7/5597 sayılı soru önergeme cevap vermemiştiniz, Giresunlu yurttaşların yaşadığı bu sıkıntıların çözümü noktasında aynı gündem ile yenilediğim bu önergeye cevap verecek misiniz? Yoksa Giresun’da yaşanan sağlık sıkıntıları Bakanlığınız tarafından çözülmeye değer görülmüyor mu?

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%