giresun üniversitesi Giresun University kerasus giresun gazete giresungazete giresun gazete giresun gazete net Giresun ışık Giresun Işık Gazete Gazete Işık gazetecilik giresun yerel haberler giresunhaber Giresun haber giresun yerel haberler giresun yerel gazete giresunsondakika giresun sondakika kazaolay sondakika giresun giresun belediyesi çotanak yeşilbeyaz giresunspor fotoğraf fotoğrafçılık piraziz bulancak dereli keşap espiye yağlıdere şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak camoluk şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak keşap
DOLAR
9,7327
EURO
11,3630
ALTIN
562,79
BIST
1.480
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Giresun
Yağışlı
14°C
Giresun
14°C
Yağışlı
Salı Yağışlı
15°C
Çarşamba Az Bulutlu
16°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
17°C
Cuma Parçalı Bulutlu
16°C

Murat Akyol Gerçek Milli Değerimiz

Geçtiğimiz günlerde İmza Günü ile okurlara ulaşan “Memleket Değerlerimiz” adlı eserde çeşitli mazeretlerden dolayı yer verilmeyen Gerçek Milli değerlerimizi “Tarafsızlık ilkesi ve Gazetecilik” anlayışı ile gün ışığına çıkarıyoruz

Murat Akyol Gerçek Milli Değerimiz

Hollywood kaynaklı bir film şirketinin üzerinde filmleştirmek için Antalya’da çalıştığı, Kazakistan’da Rusca diline çevrilmiş Altın Post ve Amazonların Gözyaşları adını taşıyan Roman Kültür Ajans Yayınevi  tarafından 10.000 adet gibi yüksek bir trajla baskıya girmesi ve Giresun Üniversitesinde Konferans-Söyleşi ile İmza gününe katılması gibi kriterleri göz ardı etmek mümkün değil.

Giresun hakkında ve İlimize ait yaşayışlar konusunda 500’e yakın öykü, Bir adet Antik zamanda Giresun’u anlatan roman, İki adet Giresun kültürümüz hakkında İnceleme-Araştırma konulu eserleri ile  Memleket Değerlerimiz adlı eserde yer bulamayışı şaşkınlıkla karşılandı.

Gerçek anlamda Giresun ilimizin değerleri arasında olmasına rağmen geride bırakılsada bir sanat abidesi gibi geride bıraktık sanan kişilerin önünde duran Murat AKYOL Giresun ilimizin kültürüne yazdığı eserler ile değer kazandırmaya devam ediyor.

Haber : Yavuz Kayacık

MURAT AKYOL KİMDİR ve ESERLERİ

Giresunlu öykü, roman ve araştırma yazarı Murat AKYOL

Giresun’a ait halk bilimi ile ilgili inceleme-araştırma çalışmaları yapıyor. 30 yıllık Devlet Memuru. 1990 yılında Giresun Folklor Sanat Derneği (GİFSAD) ile sanat hayatına başladı. Giresun Kültür Sanat ve Turizm Derneği (GİKÜSAD) Kurucu Başkanı.

Yazarımız bu çalışmalarıyla; Ortanca Dergisi Uluslararası Şiir Yarışması (2010), 1. Sema Yazıcıoğlu Tiyatro Oyunu Yazma Yarışması (2016), UTEF Uluslararası Trabzon Edebiyat Festivali Ödülü (2017), Türkiye Rotary 2430. Bölge (Edebiyata Katkı) Meslek Hizmet Ödülü (2019) ile taltif edildi.

Giresun Sağlık Müdürlüğüne bağlı olarak 112 Komuta Kontrol Merkezinde, bir birimin sorumlusu olarak görev yapıyor.

***

Yayımlanmış üç öykü kitabı ,bir roman ve birde İnceleme-Araştırma eseri Kültür Ajans Yayın evi tarafından baskısı tamamlandı.

Dalgalara Bin De Gel (Öykü/2014) 1. Baskı 1.000 Adet.

Akıllı Mı Desem Deli mi (Öykü/2015) 1. Baskı 1.000 Adet

Altın Post & Amazonların Gözyaşları (Roman/2016) 1. Baskı 10.000 Adet

Giresun’da Efsaneler&Söylenceler&Masallar (İnceleme-Araştırma/2018) 1. Baskı 1.000 Adet

Giresun’un Sevgilisi “Yavyum Ertuğrul” (Öykü/2019) 1. Baskı 1.000 Adet

Bu zamana değin; kitaplarımda hep Şehr-i Cananımız olan Giresun’u yazmaya, dilim dönüp kalemimiz elverdiğince onu anlatmaya çabaladım. Giresun’a ait olan kişi ve olaylardan tutun da, Giresun’un geçmişteki ve bizlerinde yaşadığı renkli şahsiyetleri öykü kahramanlarım yaptım şimdiye kadar, hep onları anlattım. Onları gelecek kuşaklarında bilip tanımasını, kısacası unutulmamalarını istedim. Ki, onlar; bu küçük çabaları o kadar çok hak edenlerdir ki aslında? Onlar bu şehrin unutulmaz renkleri ve dört mevsim hiç solmayacak gülleriydi benim nazarımda.

Deli Semiha’yı, Arnik Teyzemizi, Ali Arif’i, Abidi’yi, Nebiye’yi, Nallı, Enver ve Tello’yu ve burada ismini sayamayacağım sayıdaki o çok özel ve güzel insanlarımızı gelecek kuşaklarımızda bilsinler, yaşamasalar bile tanısınlar, geçmişlerine ve Giresun’umuzun eski güzelliklerine sahip çıksınlar istedim. Bu, bizim edebi manadaki yolumuzdur, bundan vazgeçmeyeceğiz.

Ayrıca ve işte bu sebeple; Kurtuluş Savaşımızın Destan Kahramanı, Batum ile Zonguldak arasının o yıllarda Karadeniz’deki tek hakimi-söz sahibi, başı karanlık Giresun dağlarının efsanesi, Ata’mızın canını emanet ettiği adam-onun muhafız alayı komutanı milli kahramanımız Yarbay Osman Ağa’mızın hayatını anlatan tarihi-kurgu bir romanı yeni yazdım, bitirdim. “Bir İnsan Olarak Topal Osman Ağa” adındaki bu çalışmayı yakın ve güzel bir zamanda ortaya getireceğiz. Ayrıca kitaplaşacak bir “çocuk öyküleri” çalışmamız ve yine Giresun’a ait “yol hikayelerimiz” olacak inşallah nasipse. Bir de; şu an tamamlanmak üzere ve yayımlanmaya hazır derecede eserimiz “Öyküleriyle Giresunda Lakaplar & Ayamalar & Epitetler” çalışmamız var. Bu eser için il merkezi ve bütün ilçeleri lakaplar konusunda dolaştık-dolaşıyoruz.

Zaten, “Giresunda Efsaneler Söylenceler Masallar” eserimiz içinde aynı yolu izlemiş; bu konuda birikim sahibi, yaşlı ve bir hafıza-bir bellek sayılabilecek sayıda yetkin insanlarla görüşerek ilçeleri, köyleri, yaylaları gezmiştik. Yüzlerce yıllık olup da sadece sözlü aktarımlarla günümüze ulaşmış olan bu sözlü kültür hazinelerine başka türlü ulaşamazsınız zaten.

Bu zamana kadar ki yayımlanmış eserlerimizden hariç, Giresun kültürüne edebi manada naçizane farklı katkılar sunmaya da çabaladık. Bunlar içinde en önemli olanı; Kültür ve Turizm Bakanlığımızın tüm ülkemizde ve 81 ilimizde mevcut olan masalları bir bütün haline getirme çalışması olan “Türk Masal Külliyatı”dır.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı “Türkiye Masalları Külliyatı” envanterine 2018 yılında topladığım 15 masalla “Giresun Masalları” bölümünü kazandırıp naçizane katkı sunduk. Bu tür çalışmalar, uğraşılmadan, emek ve çaba gösterilmeden ortaya konamıyor maalesef. Aslı birer “halk bilimi çalışması” olarak adlandırılan bu çabaların çok zengin bir kültür örgüsü ve muazzam tarihi dinamikleri olan kadim Giresun için artması, artırılması gerekir. Yeter ki uğraşılsın, yeter ki geçmişimize, kültürel tarihimize gereken önem verilsin. Ortaya çok güzel eserler mutlak çıkacaktır. Çünkü  Giresun’un bu yönü, esvabı ve zenginliği mevcut.

Bugüne kadar, basılı eserlerimizin reklam ve tanıtımına ayrı bir önem verdik. Hepsi de Giresun’un seçkin ve otantik mekanları olmak üzere kitap söyleşi ve imzalarımızı farklı mekanlarda gerçekleştirmeye çalıştık.

Mesela, “Altın Post&Amazonların Gözyaşları” romanımın tanıtımı romanın da ana konusu olan Giresun Adası (Aretias) da yapıldı. Bu eserde bugüne ait tek bir cümle yok. Tanıtım mottosu olarak; “Bu Kitap 3.000 Yaşında” cümlesini kullanmıştık zaten. Antik çağların yaşayışını Amazonlar ve mitoloji üzerinden ve de özellikle de Giresun (Kerasus) ekseninde anlatan bir romandır bu. Ana konu, hepsinin üzerinden toplanarak Kerasus’ta ve romanın ana merkezi Amazonların kutsal adası Aretias’ta (Giresun Adası) geçer ve yoğunlaşır. Zaten kitabın tanıtımını da gerçek mekanında, ben de dahil gerçek kostümler giyerek (Amazon Kadın-Herkül-Argounot) Giresun adasında 20 Ekim 2017’da bu sebepten gerçekleştirdik. Romanın imzası ise yine kitabın ruhuna uygun bir mekan olan 150 yıllık bir mahzende, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni restore edilen binası altında bulunan TSO/Mahzen’de yapıldı.

Son öykü kitabımız olan “Giresunun Sevgilisi Yavyum Ertuğrul” eserinin tanıtımını Giresun Üniversitesi’ne bağlı akademik çalışmalar yapan KARASAM (Karadeniz Stratejik Araştırmalar Merkezi) üstlendi ve bu tanıtım, Giresun Üniversitesinin Kale yolundaki 100 yıllık tarihi eski rektörlük binasında gerçekleştirildi. (16 Ekim 2019)

Diğer kitaplar içinse yine tarihi çok eskilere, 150 yıla kadar dayanan Can Akengin Sanat Galerisi ve Giresun’un özgün binalarından Aripsas Cafe gibi mekanlar bize ev sahipliği yaptılar. (2014 ve 2018 yılları)

Basılı eserlerimize bu zamana kadar, sanatla alakadar tüm Giresun halkı, kurum ve kuruluşları destek oldular. Herkese ve hepsine de ayrı ayrı teşekkür ederim. “Altın Post Amazonların Gözyaşları” romanımız Kazakistan’da Rusca diline çevrildi. Hollywood kaynaklı bir film şirketi de bu romanı sinema filmi olarak filmleştirmek için şimdilerde Antalya’da bir çalışma yapıyor.

Yorumlar

 1. Murat Akyol dedi ki:

  Giresun’da “Memleket Değerlerimiz” adında, yakın zamanda bir kitap yayımlandı… Yukarıdaki haber, Recep Akin imzalı bu kitaba istinaden yapılmış bir haberdir.
  İlgili kitapta; Giresun kültür ve sanatıyla veya diğer konulardaki yaşayışla alakası hiç olmayan, daha da doğrusu Giresun’la hiç bir yakınlığı olmayan, Giresun’a hiç bir şekilde bağı, bağlantısı, hizmeti, geçerli bir katkısı olmayan kişilerin bu eserde olan varlığı eleştirilmiş. Gümüşhane’li, Bayburt’lu, Ordu’lu veya başka şehirlerden olup da bu kitapta “Giresunun Memleket Değerleri” sıfatına konulan kişiler tenkit edilmiş. Ki; bizi geçin, (biz edebi manada bir çırağız,) anılması yad edilmesi, mutlak yer verilmesi gereken o kadar sayıda üstat, usta ve değer unutulmuş ki?… Söylenecek çok şey var bu konuda fakat kitapta adı geçen hiç kimseyi eleştirmek ve rencide etmek taraftarı da asla değiliz. Yalnız, yapılan bu haber ve yoruma tamamıyla katılıyoruz. 30 yıldır Giresun’un kültür ve sanatı için yaptığımız naçizane çalışmalardan örneklerde verilmiş zaten haberde.
  Haksızlığı, yapılan yanlışı ve eksikliği bir haber mahiyetinde ve örnekleriyle irdeleyen Gazeteci Yavuz Kayacık’a tebrik ve teşekkürlerimizi sunuyoruz.
  Fakat şunu da belirtiyoruz ki; kitaplarda olmak, anılmak, bir yerlerde illa ismimizin geçmesi ve ucuz reklam taraftarı hiç olmadık. Ne yaptıysak, ya da yapıyorsak Giresun için, memleketimiz için yaptık bu zamana kadar. O bakımdan Kıymetli Yavuz Kayacık, elinize, emeklerinize sağlık, var olunuz ama; “gönüllerde olmak, kasıtlı yayınlarda olmaktan yeğdir bize.”
  Saygılarımla.