giresun üniversitesi Giresun University kerasus giresun gazete giresungazete giresun gazete giresun gazete net Giresun ışık Giresun Işık Gazete Gazete Işık gazetecilik giresun yerel haberler giresunhaber Giresun haber giresun yerel haberler giresun yerel gazete giresunsondakika giresun sondakika kazaolay sondakika giresun giresun belediyesi çotanak yeşilbeyaz giresunspor fotoğraf fotoğrafçılık piraziz bulancak dereli keşap espiye yağlıdere şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak camoluk şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak keşap
DOLAR
8,6606
EURO
10,1856
ALTIN
490,68
BIST
1.392
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Giresun
Gök Gürültülü
30°C
Giresun
30°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Gök Gürültülü
24°C
Perşembe Kuvvetli Sağanak
20°C
Cuma Sağanak Yağışlı
20°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
23°C

Müftü Koçak’dan Berat Kandili mesajı

Müftü Koçak’dan Berat Kandili mesajı

Espiye İlçe Müftüsü Yavuz Koçak, “Dünyamızı ve ülkemize  etkisi altına alan Virüs ‘ten kurtulmak için   Rabbimize evlerimizde dua edelim” dedi.

BERAT veya BERAET: sözlük yönüyle, azat Olmak, arınmak, suçtan, hastalıktan ve günahtan kurtuluş manalarına gelmektedir. Bu mübarek gecede yaratılmışların en üstünü olarak yaratılan insanın, bilhassa insanlığın en mükemmeli olma durumunda olan Müslüman’ın yapacağı bazı güzel işler ve samimiyetle kulluğunu ilan ettiğini gösteren ihlaslı ibadet, TEVBE, İSTİĞFAR ve DUALAR sayesinde günahlardan, suçtan, ceza’dan, sıkıntılardan, olumsuzluklardan, huzursuzluktan, buhranlardan ve neti¬cede CEHENNEM ‘den kurtulabilecekleri kuvvetle ümit edilmektedir. Bunun için bu gece BERAT adını almıştır.

Sonsuz merhamet sahibi olan Yüce Allah, sevdiği ve yüce şereflerle şereflendirdiği ku¬lunu başıboş bırakmamıştır. Yüce ALLAH (c.c) insanlığın imdadına gönderdiği 124 veya 224 bin Peygamber, kitaplar ve sayısız yol gösterici mürşitler, mücedditler, müçtehitler ve alimlerle insanı dünya ve Ahirette saadet ve huzura sevk etmeyi gaye edinmiştir. İşte yolunu şaşıran ve Hak’ tan ayrılan insanların kendisine gelmesi için sayısız fırsatların yanında bu mübarek gün ve geceleri özellikle bir CAN simidi olarak kulunun önüne koymuştur.

Bize düşen tek şey, kendi kendimizi her zaman bilhassa bu gecelerde hesaba çekmek olacaktır. Ben “Ümmetlerin en hayırlısı olarak” gönderilen bir şerefli ümmet olmam cihetiyle görevimi tam bilmekte miyim? … Yüce dinimin benim faydam için emrettiği emirlere veya yasaklara karşı durumum nedir? Beni çok seven Rabbimi ve onun sevgili habibini gerçekten seviyor muyum? Diye kendimizi ciddi bir hesa¬ba çekmeliyiz.. Bu gece de BERAT alıp, suçtan ve cezadan kurtulmak istiyorsak, bizi perişan edip, dünyamızı dahi Cehennemi bir hayata çeviren İslam dışı, ahlak dışı her şeyi, her olumsuzluğu terketmeliyiz. Bu iş için de en uygun Ortam’ın bu gibi gün ve geceler olduğunu bilmeliyiz.

Zira BERAT gecesi Allah’ ın rahmet ve mağfiretinin müminlere bol bol tecelli ettiği bir gecedir. Sevgili peygemberimiz (s.a.s.) hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyorlar :

“Şaban ayının 15′ inci gecesi oldu mu, onu ibadet ve taatla geçirin, gündü¬zün de oruç tutun. Zira A1lah-u Teala, o gecenin gurup (güneşin  batışında) dünya semasına rahmetle tecelli eder ve şöyle buyurur : “Yok mu istiğfar eden, yok mu günahlarının bağışlanmasını isteyen onu mağfiret edeyim. Yok mu maddi-ma’nevi hastalığa mübtela olan ona afiyet bahşedeyim,şifa vereyim.yok mu rızık isteyen ona rızık vereyimYok mu tevbe eden, tevbesini kabul edeyim. Yok mu şunu isteyen, bunu isteyen, diyerek ta sabaha (şafak  sökünceye) kadar devam eder.” (1)

Başka bir hadis-i şerif’te ise şöyle buyurulmaktadır :

“Allah-u Azimuşşan Şaban ayının yarısı gecesinde dünya semasına lütufla tecelli edip Beni Kelp kabilesinin koyunlarındaki kılların sayısından daha çok kimsenin günahlarını mağfiret eder.’’(2)

Yani bu gece’de yapılacak samimi ve şartlarını haiz NASUH bir TEVBE; günahlar ne kadar çok olursa olsun kulun beratına sebep olabilir. Yeter ki samimi olarak sağanak sağanak yağan rahmete, mağfirete koşalım… Kusurlarımızı itiraf ederek rabbimizin sonsuz RAHMETİNE ehil olmaya çalışalım…

Yalnız mühim bir nokta vardır ki, bu kıymetli vakitleri, gaflet içinde geçirenler bu bolluktan, bu karlı ticaretten nasiplerini alamazlar.

Çeşme durmadan aksa bile bardak kendi kendine dolmayacağı gibi, ilahi feyiz ve bereketler ne kadar bol yağarsa yağsın biz gönlümüzü açmasak, onlardan istifade edemeyiz.

Yüce peygamberimiz, bu gece de bile tevbe etmeyip günah ve hatalarına devam edenlerin, bilhassa şu kimselerin BERAT Gecesi’nin rahmet sağanağından istifade edemeyeceğini haber vermiştir.

  1. a) Müslümanlara karşı devamlı kin ve düşmanlık taşıyanlar.
  2. b) Ana ve babasına isyan edenler.
  3. c) Başkalarına zulüm ve haksızlık edenler.
  4. d) Hayat ve ihtişamlarıyla mağrur olup, kulluğunu unutanlar.
  5. e) İçkiye devam edenler.
  6. f) Faiz ve zinaya ısrarla devam edenler.(3)

Berat  gecesine has beş özellik vardır:

1-Her mühim iş, ogece  tefrik(ayırt) edilir.(4)

2-O geceki  ibadetin  fazileti büyüktür.

3-Rahmeti ilahiye sağanak halinde yağar.

4-Mağfiret gecesidir.

5-O gece  Resulullah (s.a.v.)’in şefaat hakkının tamamı verilmiştir.

Peygamber  (s.a.s.) o gece şu duayı yapmıştır:

“ Allah’ım! Azabından affına gazabından rızana sığınıyorum  senden yine sana iltica ediyorum. Şanın yücedir. sana yaptığım  medh-ü senayı, senin kendine yaptığın senaya  denk bulmuyorum  sana gereği gibi hamd edemiyorum”.(5)

Bizlerde aynı dua ile beraber şu duayı yapalım:

“Allah’ım! Eğer benim ismimi kötülerin kayıt defteri arasına kötü olarak yazdıysan onu sil ve beni iyilerin arasına geçir. Eğer adımı iyilerin kayıt defteri arasına iyi olarak  yazdıysan onu hiç  bozma. Çünkü sen yüce kitabın Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyorsun: “Allah  dilediğinin yazısını siler, dilediğinin de hiç bozmaz. Çünkü ana kitap (Levh-i Mahfuz) O’nun yüce katındadır”.(6)

07 Nisan salı’yı, 08 Nisan Çarşamba’ya, (14 Şaban’ı 15 Şaban’a) bağlayan gece Mübarek BERAT gecesidir.

Mübarek BERAT KANDİLİ’nin cümlemizin ve alem-i İslam’ın mağfiretine, iki cihan saadetine, günahlardan, cezadan ve cehennem azabından BERAT etmemize, tüm hastalıklardan, salgından, bela ve musibetlerden kurtulmamıza, hastalarımızın şifa bulmasına, sıkıntılarımızın, ihtiyaçlarımızın giderilmesine, sağlık ve afiyette daim olmamıza vesile olmasını yüce rabbimden niyaz eder, kandilinizi tebrik ederim.

 

Yavuz KOÇAK

Espiye ilçe  Müftüsü

 

1-         Et-Terhib ve’t -Terğib, c.,2, s.,119.

2-         Et- Tac, c.,2, s.,93.

3-         Et-Terhib ve’t -Terğib, c.,2, s.,239.

4-         Duhan, 44/1-6.

5-         Et-Terhib ve’t -Terğib, c.,2, s.,119.

6-         Ra’d, 13/39.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.