$ DOLAR → Alış: 8,02 / Satış: 8,06
€ EURO → Alış: 9,49 / Satış: 9,52

Mimarlardan çağrı!

Giresun Mimarlar Odası Başkanı Gökhan Göksu, şehirlerin gelişiminde mimarlığın öneminin büyük olduğunu bildirdi.

Mimarlardan çağrı!
  • 06.10.2020
  • 299 kez okundu
Reklam

Göksu, Dünya Mimarlık Günü nedeniyle mesaj yayınladı. Dünya Mimarlık Günü’nün Birleşmiş Milletler tarafından 1985 yılından bu yana her yıl Ekim ayının ilk pazartesi günü kutlandığını hatırlatan Göksu, bu yıl Dünya Mimarlık Günü’nün “Daha İyi Bir Kentsel Geleceğe Doğru” temasıyla kutlandığını kaydetti.

Mimarlar Odası Başkanı Göksu, bu yılki temada mimarlıkta gereksinim duyulan farkındalıkları, düşünsel katılımı arttırabilmek, ortak hedefleri ve sorumlulukları meslek açısından bakarak yeniden vurgulayabilmek; yaşanılan çevrenin ve kentlerin rant ve imar furyası odaklı gelişimi karşısında mesleğin ilkeleri doğrultusunda bilimsel gerçekleri göz ardı etmeden sağlıklı yaşam koşullarını ve kalitelerini karşılamanın amaçlandığını ifade etti.

PANDEMİ PEK ÇOK ŞEYİ DÜŞÜNMEMİZE NEDEN OLMALI

Pandemi sürecine dikkat çekene Göksu, “2020 yılının başından bu yana yaşadığımız pandemi süreci hepimize yaşam biçimlerimizi, üretim-tüketim alışkanlıklarımız ile doğa, çevre ve sosyal sorunlar karşısındaki duyarlılıklarımızı gözden geçirmemiz gereğini yeniden hatırlattı. Yaşadığımız kriz diğer bir taraftan toplumsal adaletsizlikleri, eşitsizlikleri ve bu bağlamdaki yönetimsel, ekonomik ve siyasal sorunları da açıkça gözler önüne serdi. Bu çerçevede mesleğimiz açısından tartışılması, düşünülmesi gereken çok sayıda başlık olduğu gibi, yaşanan süreçlerin meslektaşlarımız üzerindeki etkileri açısından değerlendirilmesi gibi önemli çalışma konularımız da mevcut” dedi.

Gökhan Göksu açıklamasını şöyle tamamladı;

“Uluslararası Mimarlar Birliğinin teması ışığında düşünüldüğünde, bugün kentsel ve mimari tasarım süreçlerinin çağdaş, bilimsel araştırmalar rehberliğinde, uzman katkılarıyla ve toplumsal, yerel katılımlarla desteklenmesi anlayışı yaygınlaştırılmalıdır. Bu anlayışın kapsayıcı, yaratıcı tartışmalarla,  günümüz olanaklarını kullanan yenilikçi yöntemlerle yaşama taşınabilmesi ise hepimizin sağlıklı yaşam çevrelerinin olmazsa olmaz koşuludur. Türkiye Mimarlar Odası olarak mesleğimizin ve meslektaşlarımızın daha sağlıklı, kaliteli, güvenli bir kentsel gelecek için üstlendiği önemli rolü ve bunun ortak geleceğimiz açısından yaşamsal değerini kamuoyuyla bir kez daha paylaşıyoruz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%