$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Milli mücadelede önemli bir belge gün yüzüne çıktı

Millî Mücadele’de Giresun Müdafaa-İ Hukûk Cemiyeti Varidat ve Sarfiyat Defteri

Milli mücadelede önemli bir belge gün yüzüne çıktı
  • 08.11.2019
  • 722 kez okundu
Reklam

Kaynak kişi Osman Fikret Topallı’ya rahmet…

Millî Mücadele yıllarında Giresun’da öne çıkan isimlerden birisi Feridunzâde Osman Ağa, diğeri Tirebolulu Hüseyin Avni Alp Arslan’dır. Ülkenin kaotik durumu karşısında Giresun’da Belediye Başkanı ile bir araya gelenler arasında Osman Fikret Topalla bey de vardır. Topallı’nın hatıraları daha önce yayınlandı. Vesile olanlara teşekkür ederiz. Topallı’nın hatıraları arasında yer alan ve bir makale [“Varidat ve Sarfiyat Defteri Kayıtlarına Göre Giresun Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin Faaliyetleri”, 100. Yılında Mondros Mütarekesi ve Karadeniz’de Milli Mücadele Uluslararası Sempozyumu Bildiriler Kitabı-I, KTÜ, Trabzon 2019, s. 445-478] olarak değerlendirilen notları Veysel Usta-Mustafa Çulfaz tarafından yayına da hazırlanıyor.
Muhafaza-i Hukûk-ı Milliye Cemiyetlerine dair [şimdilik] tek örnek sayılabilecek belge niteliğinde bu kayıtlar… Giresun Müdafaa-i Hukûk-ı Milliye Cemiyeti’nin gelir-gider defteri… Bu defter, resmi statüdedir ve Ankara’nın teftişine tâbi tutulmuştur. Bu defterden anlaşıldığı kadarıyla 144 kişilik bir isim listesi hazırlanmış ve bunlarla görüşülüp yardım toplanmaya başlanmıştır.
Makalede ianelerin nerelere harcandığı da kayıtlıdır. Toplanan paraların önemli bir kısmı Millî Mücadele’nin hizmetinde bulunan gönüllülerin maaşları ile silah ve cephane satın alınması gibi daha çok askeri nitelikli faaliyetlere sarf edilmiştir. Bütün bu ianeler ağırlıklı olarak teşkil edilen 42. ve 47. Alayların masraflarını karşılamada kullanılmıştır. Bunun kaynağı vatansever Giresunlular’dır.
Millî Mücadele kahramanı Osman Ağa ve Millî Mücadele şehidi Hüseyin Avni Alp Arslan, kürsü başında nutukla zaman geçirmemişler, cephede savaşmış kişilerdir… Bazıları gibi İngilizler’i “kızdırmayalım” diyen kişi değildir… Bilmem anladınız mı?

YAZI: AYHAN YÜKSEL

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%