$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Medya örtülü bir şekilde baskı altında tutuluyor

Medya örtülü bir şekilde baskı altında tutuluyor
  • 24.07.2019
  • 419 kez okundu
Reklam

Giresun Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram, basında sansürün kaldırılışının yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı

Giresun Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram, basında sansürün kaldırılışının 111. yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, medyanın örtülü veya açık bir şekilde baskı altında oluğunu ileri sürdü.

Bayram, “Türk Basını, her zor dönemde demokrasi ve özgürlüklere sahip çıkmıştır. Her türlü baskı ve şiddete rağmen, görevini yapmaya devam etmişktir” dedi

Bilindiği gibi 24 Temmuz 1908, “Türk Basını” için son derece önemli bir tarihtir.

Her yıl 24 Temmuz’u, “Basında Sansürün Kaldırılışının Yıldönümü”, “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlamaktayız.

Bayram, “Her ne kadar günümüzde, 24 Temmuz bir bayram olmaktan çok uzaklaşmış olsa da, sorunların tartışılması ve açık bir şekilde ifade edilmesine olanak vermesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Sektörümüzde, olağanüstü bir süreç yaşanmaktadır.  Birçok gazete yayı hayatına son verirken ok sayıda gazeteci arkadaşımız yine bu dönemde işsiz kalmış, taciz edilmiş, saldırıya uğramış, açık ve örtülü şekilde baskı altında tutularak görev yapmaları engellenmiştir.

Her 24 Temmuz’da vurgulandığı gibi sansür, gazetecilerin 24 Temmuz 1908 tarihinde gerçekleştirdiği onurlu direniş sonucu kalkmış, ancak aradan geçen süreçte yapılan çeşitli düzenleme ve değişik kesimlerin gelen baskılarla yeniden gündeme gelmiş etkisini giderek artırmıştır.” dedi.

Bilindiği gibi çağımızda basın sektörü hem ülkemizde, hem de tüm dünya genelinde özgür olma, bağımsız haber yapabilme mücadelesi verdiğini belirten Bayram,”Bu mücadelede, Türk Basını olarak bizde yerimizi almalıyız. Ülkemizde, özellikle darbe dönemlerinde basın kuruluşları üzerinde büyük baskılar ve şiddete varan uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Günümüzde de maalesef ifade özgürlüğünü engelleyen yasal kısıtlamalar vardır. Gazeteciler yazdıkları yazılar, yorumlar ve haberler nedeniyle yargılanmakta, tutuklanmakta, mahküm olmaktadırlar.

Bu durumun sona erdirilmesi, gazetecilerin tutuksuz yargılanması ve ülkemizde basın özgürlüğünün gerçek anlamda sağlanması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Bayram açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Beklentimiz, yasama, yürütme ve yargı ile birlikte, basın özgürlüğü konusunda ortaya çıkan sorunların biran önce gözden geçirilmesi, giderilmesi, çözümlenmesi ve bu ortamı sağlayacak düzenlemelerin bir an önce uygulamaya konulmasıdır. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, basın/ medya alanında kapsamlı bir değişime ve yenilenmeye ihtiyaç vardır. Basın özgürlüğünden sansüre, çalışma koşullarından mesleki düzenleme zorunluluğuna, internet haberciliğine kadar var olan sorunların çözümü için harekete geçilmesi kaçınılmaz olmuştur.

Özgür ve tarafsız basın hepimizin güvencesidir. Kimse, halkın bu güvencesini ortadan kaldıramaz. Unutulmamalıdır ki, özgür ve tarafsız basın demokrasileri ayakta tutan vazgeçilmez unsurlarından birincisi ve en başta gelenidir.’

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%