$ DOLAR → Alış: 7,53 / Satış: 7,56
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

Macaristan’da Giresun karşılaması

Macaristan’a giden Güre Ortaokulu öğrencilerinin oynadığı Giresun Karşılaması Macarları adeta büyüledi.

Macaristan’da Giresun karşılaması
  • 04.12.2019
  • 680 kez okundu
Reklam

Güre Ortaokulu İngilizce öğretmeni Emine Kayının hazırlamış olduğu  “Cultural Heritage without Borders” (Sınırsız Kültürel Miras) adlı AB Erasmus+ Projesinin ilk hareketliliği 25-29 Kasım 2019 tarihîlerinde Macaristan Miskolc-Bocs ‘kentinde gerçekleştirildi.

Proje kapsamında Türkiye, Macaristan, Yunanistan ve Letonya ülkelerinin kültürleri, katılan öğrencilerin gerçekleştirmiş olduğu etkinliklerle sergilendi. Güre Ortaokulundan 5 öğretmen ve 12 öğrenci İlimizin örf, adet, gelenek, inanış, yaşam biçimleri ve halk oyunlarını tanıttı.

Halk oyunları Usta Öğreticisi Ayşe  Dizdarın çalıştırdığı öğrenciler Giresun Karşılaması, Fingil, horon  zeybek ve ata barı oynayarak oyun kültürümüzü en güzel şekilde icra ettiler. Özellikle Giresun Karşılaması izleyicileri âdeta büyüledi ve büyük alkış aldı.

Projenin kapsamında gelecek yıl Mart ayında Yunanistan Girit’ e gidilerek yöremiz kültürü tanıtılaca

Öğretmen Kayı’nın KA229 Okul Eğitimi Alanında İyi Uygulamaların Değişimine Yönelik Stratejik Ortaklıklar kapsamında hazırlamış olduğu CULTURAL HERITAGE WITHOUT BORDERS (SINIRSIZ KÜLTÜREL MİRAS) adli  31.475.00 Euro tutarındaki hibe projesi kabul edilmişti. Proje Türkiye Macaristan Yunanistan ve Letonya  ortaklığıyla 2019-2021 yılları arasında   yürütülecek. 4 farklı Avrupa ülkesi kendi kültürlerini tanıtacak. Bu kapsamda ilimizin kültürü (örf, adet, gelenek,inanış,yaşam biçimleri, halk oyunları, türküleri v.b) en kapsamlı bir şekilde 4 Avrupa ülkesinde proje kapsamındaki okul ekiplerine aktarılacak.           Öğretmen Kayın ve ekibi 3 yıl boyunca 4 Avrupa ülkesini ziyaret ederek ve ayrıca bu 4 ülkeden gelecek olan konuklarını ağırlayarak projenin gerçekleşmesini sağlayacak.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ