$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

‘LİSANSLI DEPOCULUKTA ÜRÜN DESTEĞİNİ 2 KAT ARTIRDIK’

‘LİSANSLI DEPOCULUKTA ÜRÜN DESTEĞİNİ 2 KAT ARTIRDIK’
  • 30.10.2018
  • 715 kez okundu
Reklam

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, lisanslı depolarda muhafaza edilen ürünlere ödenecek kira, nakliye ve analiz destek tutarlarını artırdıklarını belirterek, “Destek miktarımız hububatta 3 liradan 6 liraya, pamukta 7 liradan 14 liraya, fındık, zeytin ve kapsama giren meyvelerde 10 liradan 20 liraya ton bazında olmak üzere yükseltilmiştir. Ayrıca nakliye desteği de 25 lira ton, analiz desteği de 25 lira parti başına olmuştur. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Bakan Pakdemirli, çeşitli ziyaretler için geldiği Adana’da Vali Mahmut Demirtaş’ı ziyaret etti. Basına kapalı olarak gerçekleşen ziyaretin ardından Bakan Pakdemirli, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu ile birlikte AK Parti Adana İl Başkanlığına gitti.

Bakan Pakdemirli, burada yaptığı konuşmada, teknik bir kabinenin teknik bir bakanı olduğunu, teşkilatın da her kademesinde çalıştığını belirterek, yakın bir zamanda yerel seçimlerin yapılacağını, tek tek kapıların çalınması gerektiğini ifade etti.

Pakdemirli, 81 ili dolaşma gibi bir hedef koyduğunu, tarım ve ormanın bir araya geldiğini, şimdi tarımda hızlı bir şekilde havza bazında yönetime geçeceklerini anlattı.

Yerinde çözülebilecek çok fazla şeyin bulunduğunu yaptığı gezilerde gördüğünü belirten Pakdemirli, bu kapsamda illere tüm bürokratlarıyla birlikte gittiğini vurguladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu da tarımın kent için çok önemli olduğunu, Türkiye’de tarımla ilgilenen şehirler arasında Adana’nın yedinci sırayı aldığını kaydetti. 

Balıkçılık ve su ürünleri anlamında Adana’ya çok ciddi ticari kazanç sağlayacağına inandıkları çok önemli projelerin bulunduğunu kaydeden Sarıeroğlu,  Bakan Pakdemirli’ye bunlarla ilgili süreçlerin hızlandırılması konusunda teşekkür etti.

Sarıeroğlu, projelerin tamamlanmasıyla hem tarımdan elde edilen gelir ve alınan pay hem de istihdam anlamında çok ciddi ivme kazanacaklarına inandığını sözlerine ekledi.

TARIM ARAZİLERİNİ ÇİFTÇİLERİMİZE KİRALAMAYA BAŞLADIK

Bakan Pakdemirli daha sonra kentteki bir otelde düzenlenen “Tarım ve Orman Sektörü ile Buluşma Toplantısı”na katıldı.

Burada konuşan Pakdemirli, birlikler ve kooperatiflerin üreticiye faydalı işler yapması gerektiğini belirterek, bu konuda kısa zamanda çözüm bulmayı umut ettiklerini söyledi.

Pakdemirli, tarım arazilerini çiftçilere kiraya vermeye başladıklarını anımsatarak, “218 bin çiftçimize 125 milyon lira inşallah destek sağlıyor olacağız. İsterse çiftçimize 10 yıl sonra bu araziyi alacak.” diye konuştu.

Bu uygulamanın çiftçiye getirdiği kazanç hakkında bilgi veren Pakdemirli, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bakanlığımızın iki ayağı var. Birincisi ‘üreticimizi koruyacağız’, diğer ayağımız da ‘tüketicimizi kollayacağız’ diyoruz. Üreticimiz de enflasyona ezilmeden hakkaniyetli bir para alacak, tüketicimiz de enflasyonun çok üzerinde fiyatlarla karşılaşmayacak. Biz aslında, ağırlıklı olarak üretici tarafında olmamıza rağmen tüketici tarafındaki fiyat artışlarından da şu veya bu şekilde sorumlu bir bakanlığız. İki tarafı da takip ediyoruz.”

Bakan Pakdemirli, Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’na “Ne katkı yapabiliriz?” diye düşündüklerini ve bununla ilgili çalışma başlattıklarını belirterek, bu kapsamda, çeşitli ürünlerde yüzde 10 indirim sağlayarak programa destek verdiklerini anlattı.

LİSANSLI DEPOCULUKTA ÜRÜN DESTEKLERİNİ ARTIRDIK

Pakdemirli, lisanslı depolarda muhafaza edilen ürünlere ödenecek kira, nakliye ve analiz desteklerinin tutarlarının belirlendiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Lisanslı depolarda ilave kira, nakliye ve analiz desteği tebliği bugün Resmi Gazete’de yayınlandı. Destek miktarımız hububatta 3 liradan 6 liraya, pamukta 7 liradan 14 liraya, fındık, zeytin ve kapsama giren meyvelerde 10 liradan 20 liraya ton bazında olmak üzere yükseltilmiştir. Ayrıca nakliye desteği de 25 lira ton, analiz desteği de 25 lira parti başına olmuştur. Hayırlı uğurlu olsun.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ