giresun üniversitesi Giresun University kerasus giresun gazete giresungazete giresun gazete giresun gazete net Giresun ışık Giresun Işık Gazete Gazete Işık gazetecilik giresun yerel haberler giresunhaber Giresun haber giresun yerel haberler giresun yerel gazete giresunsondakika giresun sondakika kazaolay sondakika giresun giresun belediyesi çotanak yeşilbeyaz giresunspor fotoğraf fotoğrafçılık piraziz bulancak dereli keşap espiye yağlıdere şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak camoluk şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak keşap
DOLAR
13,4443
EURO
15,2862
ALTIN
792,17
BIST
2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Giresun
Çok Bulutlu
9°C
Giresun
9°C
Çok Bulutlu
Cumartesi Yağmurlu
6°C
Pazar Karla Karışık Yağmurlu
4°C
Pazartesi Karla Karışık Yağmurlu
0°C
Salı Karla Karışık Yağmurlu
2°C

Alpcan SAKAL

Giresun-Tirebolulu olan Tarihçi-Yazar Alpcan Sakal, 2018 yılında “Topal Osman Ağa’nın Öldürülmesi” konulu bitirme tezi ile Gümüşhane Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun olmuştur. Aynı zamanda eğitim aldığı üniversitenin İletişim Fakültesi'ne bağlı olarak çıkartılan GIF HABER dergisinin de kısa süreli tarih sayfası sorumluluğunu üstlenmiştir. Esas ilgi alanı Orta Çağ Tarihi olan yazarımız, 2013 yılından beri Giresun Işık Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmasının yanı sıra Tireboluhaber.net sitesinde ve Türkçe Tarih sitesinde de yazılarını yayımlamaktadır. Öte yandan Jandarma Genel Komutanlığı’nın çıkarttığı Jandarma Dergisi bünyesinde bir müddet bulunarak başta askeri tarih olmak üzere çeşitli konularda yazılar kaleme almıştır. Çoğunlukla Türkçü ve Milliyetçi yazılar kaleme alan ve başta Türk tarihi ve Türk dili olmak üzere, toplumsal meseleler, kültürel yozlaşma, vatan sevgisi gibi birçok konuya dikkat çeken yazarımız, yazılarını halk diline indirgeyerek herkesin anlayabileceği ve bilinçlenebileceği bir yazım anlayışı içerisindedir.

Kutadgu Bilig Adlı Esere Dair

22.08.2021
0
A+
A-

Kutadgu Bilig Nedir?

11.yüzyılda Yusuf Has Hacip tarafından kaleme alınan ve Karahanlı hükümdarı Tabgaç Buğra Han’a takdim edilen, ilk Türk-İslam eseri olma özelliğini taşıyan Kutadgu Bilig; temsili dört kişinin arasında geçen karşılıklı konuşma ve tartışma metnidir.

Eserin Konusu Nedir?

Eserde sosyal ve siyasi konular hakkında izlenmesi gereken yollar ileri sürülmekte ve çeşitli ögelere yer verilmektedir. Bunlar anlatılırken de çeşitli deyimler ve atasözleri ile bu düşünceler desteklenmektedir. Bunun yanı sıra yeri geldiğinde ayetlerden ve hadislerden de yararlanılmıştır. Eserde ilk olarak Allah’a, Peygambere, Dört Halifeye, Tabgaç Buğra Han’a övgüler sıralanırken iyiliğin, aklın, bilginin faydaları, devlet yönetme anlayışı, aile yapısı, ekonomik ve sosyal meseleler, hükümdarlık ve komutanlık vasıfları gibi birçok konudan bahsedilmiştir.

Yukarıda bahsi geçtiği üzere eserin dört karakterinden bir tanesi Hükümdar olan Gündoğdu olup eserde adaleti ve kanunu temsil etmiştir. Vezir olarak Aydoğdu karakteri ise kutu temsil etmekteydi. Bu iki temel karakterin yanında ise vezirin oğlu olarak Ödgülmüş akılı, Odgurmuş ise akıbeti temsil etmiştir. Bu dört karakterin Kutadgu Bilig adlı eserdeki hikâyesi ise özetle şu şekildedir:

Hükümdar Gündoğdu’nun bir yardımcısı yoktur ve bunu duyan vezir Aydoğdu, kendisini hükümdara tanıtma fırsatı bularak onun veziri olmuştur. Vezir Aydoğdu’nun ölümü sonrasında ise onun oğlu Ödgülmüş, hükümdarın onayı ile yeni vezir olmuştur. Ödgülmüş babasının izinden giderek devlete faydalı işler yapmaya devam etmiştir ve bundan memnun kalan hükümdar Gündoğdu, ona bir yardımcı bulmak istemiştir. Vezir Ödgülmüş ise buna karşın hükümdara Odgurmuş’u önermiştir. Odgurmuş bunun üzerine saraya çağrılmış ve hükümdarla yaptığı konuşmadan sonra tekrar yaşadığı dağlara geri dönmüştür. Daha sonra Ödgülmüş, yaşlandığını ileri sürerek Odgurmuş’un yanına gider ancak Odgurmuş bu gelişi doğru bulmaz ve onun saraya dönmesini ister. Saraya gelen Ögdülmüş bir süre sonra Odgurmuş’un hastalandığını duyar ve tekrar onun yanına gidererek yardımcı olmak ister. Odgurmuş ise ona son sözlerini söyleyerek öğütlerde bulunur. Saraya geri dönen Ödgülmüş olup biteni hükümdar Gündoğdu’ya anlatır. Hükümdar Gündoğdu ona, arkadaşını yalnız bırakmamasını söyler. Fakat bu esnada Odgurmuş’un ölüm haberi saraya ulaşır ve büyük bir üzüntü yaşanır Hükümdar, vezirine taziyede bulunur ve ikisi de baş başa vererek devleti adaletle yönetirler.

‘Kutadgu Bilig’in Anlamı Nedir?

Kutadgu Bilig adlı eserden bahsederken adında geçen ‘kut’ kelimesi ‘siyasi hâkimiyeti elinde bulundurma’ manasına gelmektedir. Genel bir ifade ile yıllarca okullarda bizlere öğretildiği gibi ‘Mutluluk Veren Bilgi’ olarak bu eseri adlandırmak son derece hatalı olur ve doğrusu ise ‘Hükümdarlık Bilgisi’dir. Çünkü kitabın adında geçen ‘Kutad-mak’, kut sahibi olmayı ifade etmektedir. Dolayısıyla anlam olarak incelendiğinde bu sonuca varılmaktadır.

Eserin Edebi Özellikleri Nelerdir?

Kutadgu Bilig, mesnevi tarzında ve aruz ölçüsü ile yazılmıştır. Nazım birimi ise beyittir. Bazı bölümleri ansiklopedik bilgiler içermesi bakımından önemlidir. Siyasetname türünün Türk edebiyatındaki ilk örneğidir ve Hakaniye Lehçesi ile kaleme alınmıştır. Toplam 6645 beyitten oluşan bu eserden kısa bir alıntı ile yazımı sonlandırmak istiyorum:

Bak, iki türlü asil insan vardır: Biri bey, biri alim

Bunlar insanların başıdır.

 

Bunlardan başkasının hepsini hayvan sürüsü say.

Hangi tarafı istersen, o tarafı tut.

 

Sen şimdi hangisisin, bana bunu açıkça söyle

Bu ikisinden biri ol, üçüncüden kaç

 

Biri eline kılıç aldı, halkı itaat altında tutar.

Biri eline kalem aldı, doğru yolu bulup gösterir.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.