$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

KÜLLEME İLE MÜCADELE İÇİN GEÇ DEĞİL!

KÜLLEME İLE MÜCADELE İÇİN GEÇ DEĞİL!
  • 21.06.2019
  • 923 kez okundu
Reklam

Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Keşap Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şahin, fındık bahçelerinde külleme hastalığının yoğun bir şekilde yayılmaya devam ettiğini belirterek fındık üreticilerimizin külleme hastalığına karşı zirai mücadelelerine önem vermelerini ve vakit kaybetmeden ilaçlama çalışmalarına devam etmeleri gerektiğini belirtti.

Şahin hastalıkla mücadelede kültürel önlemlerin çok önemli olduğunu, özellikle bu dönemde bulaşık dip sürgünlerinin kesilmesini ve imha edilmesini, bahçede nemi azaltmak, iyi bir hava sirkülasyonu ve yeterli ışıklanma sağlamak için budama ve yabancı ot mücadelesine önem verilmesi gerektiğini kaydetti. Fındıkta külleme hastalığı sebebi ile daha önceki yıllarda önemli rekolte kayıplarının meydana geldiğini belirtilen Şahin, 2019 yılı ürününün de külleme hastalığı sebebi ile tehdit altında olduğunu bildirdi.

Şahin, “Hastalığın görüldüğü yıllardan itibaren başlayan zirai mücadele de belli oranlarda hastalık baskı altına alınmış olsa da hastalığın etkileri büyük oranda devam etmektedir. Çiftçilerimizin külleme hastalığının zararlarını arazilerinde gördükleri halde hala hastalık ile mücadele etmediklerini belirten Şahin, arazilerde zirai mücadele yapılmadığı takdirde büyük rekolte kayıplarının olacağını belirtti. ‘Yöremiz arazilerinin çok meyilli olması, fındık bahçelerimiz de su ve ulaşım olanaklarının yetersiz olması, birçok çiftçimizin genç ve dinamik olmaması zirai mücadele konusunda yetersiz kalınmasına sebep olmaktadır. Doğru zamanda yapılacak zirai mücadelenin bir kısım çiftçilerimiz tarafından yapılmaması hastalık ile mücadele de tam olarak istenilen sonuçların alınmamasına neden olmaktadır” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%