$ DOLAR → Alış: 7,53 / Satış: 7,56
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

Köye dönüş projesi başlatılmalı!

Yönetim Kurulu Başkanımız Hamza Bölük, TOBB Tarım Kurulunun bugün yapılan toplantısına video konferans yoluyla katıldı. Bölük, Türkiye’yi tekrar planlı bir şekilde hayata geçirebilmek için Köye Dönüş Projesi’nin hayata geçirilmesi önerisini ortaya koyduklarını söyledi.

Köye dönüş projesi başlatılmalı!
  • 11.04.2020
  • 1.336 kez okundu
Reklam

Toplantıda görüşlerini açıklayan Bölük özetle şunlara yer verdi; “Fındık özelinde kahverengi kokarca zararlısının bertaraf edilmesi için tespit edilen samuray arısının bir an önce ülkeye giriş izninin verilerek biyolojik mücadelenin hız kesmeden devam ettirilmesi ve bu yönde tedbirlerin devlet eliyle gecikmeden alınmasına yönelik öneme vurgu yaptık.

Ayrıca Giresun özelinde Tarım İl Müdürlüğü ile yaptığımız protokol çerçevesinde fındık kahverengi kokarca zararlısının bölgemizdeki yayılma hızını, yoğunluğunu ve etkilerini gözlemlemek üzere feromon tuzaklarla sahada tespit çalışmalarına devam edeceğimizi ilettik. Daha önceki yıllarda buğdaydaki süne zararlısı ile mücadeleye benzer ve mücadeleden başarılı sonuçlar elde edilmiş tecrübenin, devlet eliyle fındıkta da yapılmasını, fındıktaki dünya üretim gücümüzü düşürmemek ve rekabet kapasitemizi artırmak adına bu zararlıyla biyolojik mücadelenin çok önemli olduğuna değindik.

Yaşanan salgın ve dünya insanının gıdaya olan ihtiyacının karşılanabilmesi ve kendi kendine yeten bir Türkiye’yi tekrar planlı bir şekilde hayata geçirebilmek için KÖYE DÖNÜŞ PROJESİ’nin hayata geçirilmesi önerisini ortaya koyduk. Bu proje ile eskiden olduğu gibi köy okullarından başlamak üzere köy sağlık ocaklarının devreye alınması ile köy yaşamının cazip hale getirilmesinin amaç edinilmesine yönelik düşüncelerimizi paylaşarak sosyal köy yaşamına vurgu yaptık.

Bir başka konuda uluslararası ticaretimiz yani ihracatımız bütün hızıyla sürmektedir. Ancak, lojistik konusunda veya sınır kapılarında araçların geçmesinde sorunlar yaşanmakta, özellikle tır sürücülerinin 14 gün karantinada kalmalarından dolayı araç bulunmasında sıkıntı çekilmektedir. Yine yaşanan süreçte ülke sınırlarında, gümrük kapılarındaki beklemeler, ürün teslimini geciktirmekte bu da uluslararası ticaretin döngüsünde sorunlara neden olmaktadır.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ