$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

Koranavirüs’ten sonra zirai don tedirginliği!

Giresun’un iç kesimlerinde16 Mart’tan Pazartesi gecesinden beri etkili olan kar yağışının fındık bahçelerinde lokal olarak zirai dona neden olması bekleniyor. Yüksek kol olarak tabir edilen 600 rakımın üzerinde önceki gece hava sıcaklığı -5-6 dereceye kadar düştü. Hava sıcaklığının -5-6 dereceye düşmesine bağlı olarak fındık bahçelerinin lokal ve kısmi olarak zirai dondan etkilenmesi ön görülüyor.

Koranavirüs’ten sonra zirai don tedirginliği!
  • 18.03.2020
  • 671 kez okundu
Reklam

Fındıkta zirai don riski devam ederken, hasara neden olup, olmadığını 10 gün sonra yapılacak olan tespitlerin ardından netlik kazanacak. Devlet destekli Tarım Sigortaları Havuzu kapsamında ürününü güvence altına alan üreticilerin zirai dondan 10 gün sonra bahçelerini kontrol ederek, hasar belirtisi varsa TARSİM’e ihbarda bulunması gerekiyor. Zirai don hasarının, hasardan 10 gün sonra yapılan inceleme sonrası tespit edildiği belirtildi.

SİGORTA YAPTIRAN ÜRETİCİ RAHAT

Öte yandan 2004 yılında fındıkta yaşanan zirai don afeti sonrası uygulamaya konulan devlet destekli tarım sigortasının önemi 2014 yılındaki onemli bir hasardan sonra bir kez daha kendini gösterdi. Son yıllar Mart ayında yağan kar yağışı bu yılda fındıkta büyük risk oluşturdu. Ürününü TARSİM kapsamında sigortalatarak, güvence altına alan üreticiler rahat bir nefes alırken, tüm uyarılara rağmen ürününü sigortalatmayan üreticiler kaygılı ve diken üstünde. Uzmanlar son pişmanlık fayda etmez, keşke dememek için sigorta yaptırma yönünde defalarca uyarmıştı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ