$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

KIRSAL KALKINMAYA HİBE

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Giresun İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun IPARD II Programı-Altıncı Başvuru Çağrı İlanına çıkıldığını belirterek, bu çağrı kapsamında yatırımcılara yaklaşık 60 Milyon Avro (400 Milyon TL) destek sağlanacağını bildirdi.

KIRSAL KALKINMAYA HİBE
  • 16.05.2019
  • 1.047 kez okundu
Reklam

IPARD Programı kapsamında verilen hibeler sayesinde Giresun’a 108 milyon TL yatırım yapıldığını dile getiren Koordinatör Kurşun, “Başvurusu alınan 155 projeye 48 Milyon TL hibe sağlandı. Bu hibenin 24,5 Milyon TL’si ödendi. Yatırım sürecini tamamlayan diğer projelerin de hayata geçmesiyle birlikte 23,5 Milyon TL daha hibe ödemesini gerçekleştireceğiz” dedi.

Altıncı Başvuru Çağrı Dönemi kapsamında yalnızca Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme sektörü kapsamındaki başvuruları kabul edeceklerini söyleyen Kurşun şunları kaydetti;

“Süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler, mantar, misel, fide ve fidan, çiçek soğanı üretimi, arıcılık, zanaatkarlık (ahşap işi, metal işi, seramiklerin üretimi, toprak eşya, tekstil, taş işleme, deri işleme vb.), katma değerli ürünler (yöresel gıda ürünleri, sabun, gülsuyu, pelet, briket, prina), konaklama-yeme içme tesisleri, rekreasyon faaliyetleri, su ürünleri yetiştiriciliği (iç su balıkçılığı – alabalık, sazan, yayın balığı), makine parkları ve yenilenebilir enerji (GES, RES) yatırımları desteklenecek sektörler arasındadır. Bu sektörlerde yapılacak yatırımların 500 bin Avroya kadar olan kısmına %55 hibe sağlanacaktır. Hibe desteklerinden faydalanmak isteyen yatırımcılarımızı İl Koordinatörlüğümüze davet ediyoruz. Burada yardım masalarına başvurup iletişim uzmanımızdan gerekli bilgileri alabilirler. İlimizde yatırım arsalarının azlığı ve çok pahalı olması münasebetiyle Koordinatörlüğümüz, fındık bahçelerinde fındık altında IPARD kapsamında ne gibi yatırımlar yapılabileceği ile ilgili çalışmalar ve bilgilendirme toplantıları yapmaktadır. Bu konuya ilgi duyan yatırımcılarımızın da Koordinatörlüğümüze ziyaretlerini bekliyoruz.  Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme sektörü kapsamında başvurular 08.07.2019 Pazartesi günü başlayacak, 23.08.2019 Cuma günü sona erecektir. Başvurulara ait dosyaların Giresun İl Koordinatörlüğü Kale Mahallesi Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No:16 Merkez/Giresun adresine son teslim tarihine kadar teslim edilmesi gerekmektedir. Başvurular hakkında detaylı bilgilere ve başvuru kurallarını içeren Başvuru Çağrı Rehberine Kurumun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) ulaşılabilmektedir.

Ayrıca içinde bulunduğumuz Beşinci Başvuru Çağrı İlanı kapsamında Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (Hayvancılık İşletmeleri) sektörü için son başvuru kabul tarihi 31 Mayıs 2019 Cuma gününe, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar sektörü için ise 13 Haziran 2019 Perşembe gününe kadar uzatılmıştır.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ