$ DOLAR → Alış: 6,14 / Satış: 6,17
€ EURO → Alış: 6,68 / Satış: 6,71

KAZALARA DAVETİYE ÇIKARIYOR!

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Giresun şehir içi geçişi başta olmak üzere Karadeniz Sahil Yolu’nda gece aydınlatmalarının yetersiz olduğunu belirterek, bu durumun yaralamalı ve ölümlü kazalara davetiye çıkardığını kaydetti.

KAZALARA DAVETİYE ÇIKARIYOR!
  • 16.12.2018
  • 819 kez okundu
Reklam

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

Tığlı, verdiği önergede, karanlık ve yeterince aydınlatılmamış yolların, kaza riskini artırdığına dikkat çekerek, “Ülkemizde ve Karadeniz’de örneği olmayan bir uygulama olarak Karadeniz Sahil Yolu, Giresun geçişi görev ve sorumluluk esasına bağlı olarak Giresun Belediyesi’ne devredilmediği gibi Belediye tarafından bir çivi bile çakılmasına müsaade edilmemiştir. Dolayısıyla Karayolları Genel Müdürlüğü vatandaşların can güvenliği ve yaşam konforu olarak sunması gereken hizmetlere ulaşımı engellemiştir. Aynı şekilde Sahil Yolu dolgu alanları da bir başka örneği olmayan biçimde Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından Belediyeye devri yapılmayarak vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda bu alanlardan yararlanarak hizmet alması engellenmiştir.

Karayolları kenarlarının aydınlatılması ile amaçlanan esas fayda, can güvenliği ise yeterince aydınlatılmamış yol, kaza sayısında artış, bundan dolayı oluşacak can kaybı, yaralanma ve maddi kayıp olarak ortaya çıkacaktır. “ ifadelerini kullandı.

Tığlı verdiği önergede, Bakan Turhan’a şu soruları yöneltti;

Kanunla hedeflenen, eylem planıyla da hayata geçirilmek istenilen bunu en aza indirmekse:

  1. Son aylarda karayollarımızda gerek şehirlerarası ve gerekse şehir içi geçişlerde yol kenar aydınlatmalarına ihtiyaç duyulan saatlerde eskiye nazaran daha az enerji verilmesinin nedeni nedir? Bu tasarruf amaçlı bir uygulama mıdır? İnsanların can güvenliğini doğrudan ilgilendiren konularda tasarruf yapmak doğru mudur?
  2. Giresun sahil şeridinde liman ile müze binası arasındaki ışıklandırma ihtiyacı, sahil yolu geçişinin hizmete girmesinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen neden giderilmemektedir? Bu hususta, Giresun iline Elektrik Dağıtım Hizmeti vermekle görevli şirketin sorumluluğu ve ihmali var mıdır?
  3. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bu hususta görevini yıllardır ihmal ettiği ve Giresunlu yurttaşları siyasi olarak cezalandırdığı iddiaları doğru mudur?
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ