$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

KARAN’DAN CUMHURBAŞKANINA ÇAĞRI

“Kenevir dikilecek iller arasına Giresun’da alınmalı””

KARAN’DAN CUMHURBAŞKANINA ÇAĞRI
  • 16.01.2019
  • 680 kez okundu
Reklam

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Kenevir ekimi izin verilecek olan iller arasına Giresun’unda dahil edilmesini istedi. Karan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 2019 yılında 19 ilde kenevir ekimine izin verileceğinin açıklandığını hatırlatarak, bu illerin Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat, Zonguldak olduğunu kaydetti. Başta tekstil sanayi olmak üzere birçok sektörde kenevirin kullanıldığını belirten Karan, yeniden Türkiye’de yasal olarak kenevir üretimini artırmak için başlatılan projede Giresun’unda yeri alması gerektiğini ifade etti.

19 ilde, lif, tohum, sap ve benzeri amaçlara yönelik izinli kenevir yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçiler için başvuru süresinin başladığını aktaran Karan, “baktığımızda 19 il arasında Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Samsun, Ordu ve Rize’de yer almakta. Haklı olarak Giresun’da bu iller arasında yer almak istemektedir. Geçmişte ilimizde kenevir dikimi ve üretimi yapılmaktaydı. Atalarımız, dedelerimiz kenevir üreterek, lif ve ip elde ediyorlardı. Kenevir üretimi ne kadar Samsun, Ordu ve Rize’de uygunsa iklim ve toprak açısından Giresun’da da uygundur” dedi.

Karan, yasal kenevir dikiminin aynı zamanda fındık üreticisine ek gelir getireceğini vurgulayarak şöyle konuştu;

“Son yıllarda fındıkta yaşanan ekonomik ve sosyal sorunlar ortada. Fındıkta verim düşüyor, üretici emeğinin karşılığını alamıyor. Buna bağlı olarak üreticiler ekonomik değeri yüksek alternatif ürünlere yönlendiriliyor. Ancak fındığa ek gelir getirici ürünlerde istenilen başarıya ve üretime ulaşılmış değil. Tarımsal alanda ek gelir getirici ürünler arasında kenevir üretimi bir fırsat olabilir. Bu konuda Giresun’unda bu iller arasına dahil edilmesi için sayı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye çağrıda bulunuyoruz. 19 il arasına Giresun’u da dahil edin.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ