$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

KARAN: TABELA DİKMEKLE VERİM ARTMIYOR

Ziraat Odası Başkanı Karan, tekelci firmaya çattı.

KARAN: TABELA DİKMEKLE VERİM ARTMIYOR
  • 08.03.2019
  • 909 kez okundu
Reklam

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, özellikle fındık fiyatı yükselişte olduğu her dönem, fındıkta verim ve kalite artırımı adı altında ortaya çıkan yabancı meşeli tekelci firmanın senaryolarına devam ettiğini kaydetti. Karan yaptığı açıklamada, bahçelere ‘Fındıkta İyi Tarım ve Değerli Tarım’ tabelaları dikmekle fındıkta verim ve kalitenin artırılamadığını ifade etti.  Milyon liralık bütçelerle uygulandığı iddia edilen projelerin sonuçlarını soran Karan, “Değerli tarım uyguladığınız şu örnek fındık bahçelerini çıkıp bir gösterin de, verim ve kalite artmış mı? yoksa tabeladan ibaret mi? görelim” dedi.

Karan, tekelci zihniyet ve işbirlikçilerinin asıl amacının fındıkta verim ve kalite olmadığını savunarak, projenin özellikle bakımlı taban arazilerde uygulandığına dikkat çekti.

Türk fındığına alternatif olarak Gürcistan’da tekelci firma tarafından oluşturulan fındık bahçelerinin ellerinde patladığını belirten Karan, “Türk fındık üreticisi, verim ve kalitenin ne demek olduğunu çok iyi bilmektedir. Elinden geldiği kadar bahçesine bakmakta ve dünyanın en kaliteli fındığını üretmektedir. Fındık üreticisinin hasat zamanı verimi zaten yüksek olan bir bahçede gazetecilerinin önünde, “değerli tarım projesiyle verimi şu kadar artırdık” söylemlerine karnı toktur. Eğer Türk fındığı ve üreticisini çok düşünüyor ve savunuyorsanız emeğini karşılığını verin. Üretimi üreticiye bırakın. Üretici emeğini ve alın terinin karşılığını tam anlamıyla alırsa verimde otomatikman artar. Hep verimden ve kaliteden dem vuruyorsunuz ama hiç bu üretici neden bahçesinden uzaklaşıyor diye sormuyorsunuz. Biz söyleyelim, fındık üreticisi emeğinin karşılığını alamadığı ve ürünü yok pahasına satıldığı için bahçesinden bağından uzaklaşıyor. Mümkünse fındık fiyatları değerini bulduğu zaman yok verim düşüyor, yok kalite kaybı yaşanıyor diye ortaya çıkıp fiyata dolaylı yoldan müdahale etmeye çalışmayın” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ