$ DOLAR → Alış: 7,65 / Satış: 7,68
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

Karan: İhracatçılar aynaya baksın!

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, şahsını spekülasyon yapmakla suçlayan ihracatçıları dönüp aynaya bakmaya davet etti.

Karan: İhracatçılar aynaya baksın!
  • 03.04.2020
  • 1.129 kez okundu
Reklam

Karan, tüm dünyayı tehdit eden koronavirüs salgınına rağmen ziraat odalarının görevinin başında ve üreticinin yanında olduğunun altını çizerek, biz birileri gibi masa başından poz vererek konuşmuyoruz, sahada üreticiyi dinleyerek ve inceleme yaparak konuşuyoruz” dedi.
Karan, “Bölgemizde 16 ve 17 Mart tarihlerinde yağan kar sonrası etkili olan zirai don 300 rakım üzerindeki fındık bahçelerinde lokal olarak 2020 ürürüne zarar vermiştir. Bunu söylerken masa başında koronavirüs salgınına karşı kendimizi izole ederek oturduğumuz yerden değil, gece gündüz arazide tarım danışmanlarımızla ile yaptığımız tespit sonuçlarına göre söyledik. Doğruda çıktık. Devlet destekli tarım sigortası kapsamında ürürünü güvence altına alan ve zirai dondan etkilenen üreticilerin bahçelerinde TARSİM ekspertizleri tarafından yapılan tespitlerin ardında n hasar oranları yazılmaya başlanıldı. Fındıkta zirai don olmadığını savunan ve bizi spekülasyon yapmakla suçlayanlar, Giresun TARSİM Bölge Müdürlüğü’nü arayıp fındıkta zirai don yaşanmış mı yaşanmamış mı, kaç üreticiye hasar kaydı açmışlar bir sorsunlar ve ondan sonra konuşsunlar. Biz koronavirüs salgınına rağmen halen sahadayız ve üreticinin yanındayız. Ülke olarak tarımsal üretime daha çok ihtiyacımız olduğu bir dönemde, biz fındık yansın, yok olsun demiyoruz. Üretim çok olsun ki, hem üreticimiz kazansın hem de ülkemiz kazansın diyoruz. Bunu derken de, üreticinin hakkını, hukukunu sonuna kadar savunacağımızın bilinmesini isteriz. Biz birilerini memnun etmek veya değirmenine su taşımak için değil, üretici alın terini sonuna kadar alsın diye mücadele ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
TEKELCİ FİRMA KAYIP!
Ziraat Odası Başkanı Karan, sosyal projelerle üreticiye şirin görmeye çalışan tekelci firmanın ise kayıplara karıştığını da hatırlatarak, fındıkta iyi tarım, değerli tarım gibi projelerin ne olduğunu sordu. Karan, fındıkta verim ve kaliteyi artıracağını savunan tekelci firmanın sırra kadem bastığını, örnek bahçe adı altında oluşturdukları bahçelerdeki tabelaların pas tuttuğunu ifade etti. Karan, tekelci firmaya sizin üretimde verim ve kalite anlayışınız fiyat düşük olunca mı devreye giriyor diye sordu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ