$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

Karan: Fındık rekoltesi elinizde mi patladı?

“Bu yıl harmanlar boş kaldı, fındık fiyatı çok iyi ama ürün az” diyen GZO Başkanı Karan, buna rağmen halen tekelci firmanın piyasa üzerinde baskı oluşturarak, üreticinin ürününü ucuza almaya çalıştığını savundu!

Karan: Fındık rekoltesi elinizde mi patladı?
  • 24.08.2020
  • 713 kez okundu
Reklam

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 2020 yılı fındık hasadının yüksek kesimler hariç büyük oranda tamamlandığını söyledi.

Karan, hasat öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu 22,5 liralık taban fiyatla sevinen üreticilerin hasat edilip, harmana serilen fındıkla hayal kırıklığı yaşadığını ifade etti. Bu yıl fındık harmanlarının geçen yıla oranla üçte iki oranında boş kaldığını belirten Karan, masa başında fındık rekoltesi yapanları boş fındık harmanlarını görmeye davet etti.

GZO Başkanı Karan, yaptığı yazılı açıklamada; “Biz bu yıl fındık rekoltesi geçen yıla oranla düşük, geçen yılın yarısı yada üçte biri kadar fındık olur yönünde açıklamalarda bulunduğumuzda birileri bizi rekolteyi düşük göstermekle suçluyor ve fındık üreticisini kandırmakla suçluyordu. Biz bugüne kadar ezbere de konuşmadık, masa başında rekolte tespiti yaparak da konuşmadık. Biz yılın 12 ayı fındık bahçesinin içerisinde ve üreticimizle birlikteyiz. Karanfil ve çotanak sayımını baz göstererek bu yıl Türkiye’nin fındık rekoltesi şu kadar diyenler, nerede bu fındık? Ağustos ayının ilk haftasından beri bahçedeyiz. Harmana inen fındık ortada… Harmanlar bomboş. Şunun şurasında fındık hasadının sona ermesine 10 gün var veya yok. Açıklamış olduğunuz fındık rekoltesi elinizde mi patladı? Keşke siz haklı, biz haksız çıksaydık da üretici daha bereketli bir hasat dönemi geçirseydi” dedi.

TMO ALIMLARA BAŞLIYOR HATIRLATMASI

“Bu yıl fındık fiyatı çok iyi ama ürün az” diyen Karan, buna rağmen halen tekelci firmanın piyasa üzerinde baskı oluşturarak, üreticinin ürününü ucuza almaya çalıştığını savundu.

Küçük çaplı manavlarının bile şu anda 22 liradan fındık alımı yapmasına rağmen, tekelci firmanın fındık alım fiyatını 21,5 lira açıklamasının komik ve düşündürücü olduğunu söyleyen Karan, üreticilerin uyanık olmaya, pazara hızlı ürün akışıyla birlikte gevşeme eğilimine girmesi beklenen olan fındık fiyatına aldanmamaya davet etti. Karan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevlendirilen Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Giresun kalite yağlı fındığın kilogramını 22,5, levant kalite fındığın kilogramını ise 22 liradan 24 Ağustos Pazartesi gününden itibaren almaya başlayacağını hatırlattı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%