$ DOLAR → Alış: 7,65 / Satış: 7,68
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

Kara: Hiç kimse gocunmasın

GESOB Başkanı Kara, kahveci esnafının cezalandırıldığını kaydetti. Kara, koronavirüs salgınında ekonomik olarak en fazla mağduriyeti esnaf ve sanatkarın yaşadığını ve yaşamaya devam ettiğini söyledi. Başta kahveci esnafı olmak üzere esnafların yaşadığı ekonomik sorunları dile getirirken gösterdikleri örneklemelerin yanlış anlaşıldığını belirten Kara, verdikleri örneklerden gocunanlar varsa helal ekmek yemediklerini ifade etti.

Kara: Hiç kimse gocunmasın
  • 20.08.2020
  • 264 kez okundu
Reklam

Covid-19 salgını sürecinde hükümetin almış olduğu tedbirlere yüzde yüze yakın esnaf ve sanatkarların uyduğuna dikkat çeken Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, “bu süreç içerisinde en fazla mağdur olan, sesi çıkmayan ve hakkını savunamayan tek kesim maalesef esnaf ve sanatkarımızdır. Bugün yanlış anlaşılmalara mahal vermemek adına bir örnek verecek olursak, memur maaşını alıyor, işçi maaşını alıyor, emekli maaşını alıyor. Pandemi sürecinde eğitim-öğretime ara verilmesine rağmen öğretmenlerimiz maaşını alıyor, belli bir süre camilerin kapalı olmasına rağmen imamlarımız maaşını alıyor. Acaba onlar bir gün, bir ay maaşlarını almasalar, maaşlarında kesinti yapılsa Türkiye’deki ses bugün nasıl olurdu? Biz bunu kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz” dedi.

“GOCUNANLAR VARSA HELAL EKMEK YEMİYOR”

“Şu anda kahveci esnaflarımız açık olmasına rağmen faaliyetlerini yürütemiyorsa ve oyun oynatamıyorsa buraya müşteri neye gelecek? Diye soran Kara, “Bugüne kadar kahvecilerden kaynaklı bir virüs yayılımı görülmediği yerde, plajların, marketlerin, restoranların ve alışveriş merkezlerinin doluluğu dikkate aldığımızda bu insanların bu derece mağdur edilmesinin karşılığında devletimiz, yetkililer ya kahveci esnafına maddi destek vermeli yada ticaretlerini serbest bırakmalıdır. Giresun’da 440’a yakın kahveci esnafı bulunmakta. Yanında çalışanları hariç bunları 4 kişilik aile olarak kabul etsek 1600 kişi eder.  Biz bunları söylerken birilerini hedef göstermek istemiyoruz.  Örnek vermemiz neticesinde gocunanlar varsa helal ekmek yemiyorlar demektir. Bununda altını çiziyoruz. Bizi bu konudan dolayı hiç kimsenin eleştirmeye hakkı yok. Bizim söylediklerimizde yüzde yüz gerçekler vardır. Bu gerçeklerden dolayı da biz hiç kimseyi itham etmiyoruz. Söylediğimiz gerçekler Türkiye gerçeğinin bir realitesidir. Bu örneklerden hiç kimsenin alınmaması lazım. Gerçek çünkü bunlar” diye konuştu.

ESNAFIN İŞ GÜCÜ YÜZDE 80 DÜŞTÜ!

GESOB Başkanı Kara, esnafın iş gücünün yüzde 80 düştüğünü vurgulayarak şöyle konuştu;

“Esnafımız kira, vergi, sigorta primi, elektrik, su ve doğalgaz parası ödüyor. Bunları yerine getiren insanlar bu derece cezalandırılmamalı. Biz şuanda kahveci esnafının cezalandırılmış olarak değerlendiriyoruz. Bu bir cezadır. Koronavirüsün dağılma yeri eğer kahvehaneler ise kapatılsın. Bizde buna evet diyoruz. Diğer taraftan hınca hınç kalabalıkların olduğu yerler varken, bu insanlarında ekmeğini, aşını kazanma hakkının geri verilmesini istiyoruz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ