$ DOLAR → Alış: 7,69 / Satış: 7,72
€ EURO → Alış: 9,03 / Satış: 9,07

Kara: Hamsi katliamına son verilsin

Palamuttan önce balıkçı ağlarına takılan ve satışa sunulan hamsinin avlanma standartlarına uymadığı belirtiliyor. Avlanan ve satışa sunulan hamsi boyunun 9 cm’nin altında olmaması gerektiği ancak son günlerde satışı yapılan hamsilerin 9 cm’den küçük olduğu kaydediliyor. GESOB Başkanı Kara, hamsi popülasyonun geleceği için “Hamsi katliamına son verilmeli” çağrısı yaptı.

Kara: Hamsi katliamına son verilsin
  • 20.09.2019
  • 696 kez okundu
Reklam

Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, avlanma standartlarının altında avlanan ve satışa sunulan hamsilerin vicdanları sızlattığını kaydetti.

Kara yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde balıkçı tezgahlarında satışa sunulan hamsilerin küçüklüğüne dikkat çekti. Hamsi katliamına son verilmesini isteyen Kara, “Üç tarafı denizlerle çevrili ve önemli iç sulara sahip ülkemizde avcılığı en çok yapılan türlere baktığımızda hamsi, istavrit, mevgit ve palamut öne çıkıyor, ancak bilinçsiz avlanma ve su kirliliği ürün azalımına sebep olduğu gibi yasadışı, kayıtdışı balıkçılık deniz yaşam alanlarının da tükenmesine sebep olan başlıca unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. 1 Eylül de sona eren av yasağı sonrası ticari amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğin 16’ncı maddesi gereğince hamsi 9 cm., istavrit 13 cm., mezgit 13 cm. altından daha küçüklerinin avlanması, gemilerde bulundurulması, karaya çıkarılması, nakledilmesi ve satılması kesinlikle yasak olmasına rağmen günlerdir balık tezgahlarında içimizi sızlatacak şekilde standartların çok altında balık ve hamsi satışa sunulmakta ayrıca daha küçük yakalananlar ise denize dökülmekte veya tezgahlarda ayrıştırılarak balıklar imha edilmektedir.  Bu katliamların önlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması için duyarlı vatandaşlarımızdan gelen yoğun serzenişler sonucu, ilgililerin konuya gerekli hassasiyeti göstererek, denizlerimizde ki balık türlerinin neslinin tükenmemesi ve bizden sonraki kuşağında haklarının korunması adına ilgililerin yasayı tavizsiz şekilde uygulaması hususuna hassasiyet göstermesini iş işten geçmeden beklemekteyiz” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%