$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,93
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,58

KANSER TEŞHİSİNDE KORKUTAN RAKAM!

KANSER TEŞHİSİNDE KORKUTAN RAKAM!
  • 05.02.2019
  • 559 kez okundu
Reklam

Giresun’da son 5 yılda 5 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu belirtildi. Bu önemli ve dikkat çeken rakam Sağlık-Sen Giresun Şube Başkanı Kerim Süral’den geldi. Süral, Ankara, İzmir, Artvin, Elazığ, Gümüşhane ve Düzce’den sonra kanser vakasının en fazla görüldüğü iller arasında Giresun’un yer aldığını açıkladı.

Sağlık Sen Giresun Şube Başkanı Kerim Süral, Giresun’da son 5 yılda 5 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu kaydetti. Süral, 4 Şubat Kanser Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de 5 ölümden birinin kanserden kaynaklandığını bildirdi.

Kanserde erken teşhise dikkat çeken Süral, “Türkiye’de kansere bağlı ölümlere baktığımızda öncelikli olarak Ankara, İzmir, Artvin, Elazığ, Gümüşhane, Düzce gibi illerimiz gelmektedir. Giresun’da son 5 yılda 5 bin kişiye kanser teşhisi konulmuştur. Genelde açıklanan verileri incelediğimizde de kıyı bölgelerinde mesane kanseri iç bölgelerde mide kanserinin sıkça görülmektedir. Kanserin tedavisi %100 mümkündür buda erken teşhisle birlikte yapılır. Rahim ağzı gibi kanser için 9-13 yaşlarındaki kız çocuklarımıza aşılama yapılıyor. İsteyen aileye buda bu çocuklarımızı ilerde bu hastalığa yakalanma riskini en aza indiriyor. Bu yüzden kanser taramasına önem vermemiz gerekiyor. Kanser türüne göre belirlenmiş standartlar vardır. Yaşa göre türüne göre taramanın yapılması için. Bu konudaki en iyi desteğiniz ve destekçinizde aile hekimleriniz olacaktır. İyi bir yaşam için sağlık standartlarımızı yükseltmeliyiz. Sağlık standartlarımızın yükselmesi sağlığımızı korumaktan geçer. Hareketli bir yaşam dengeli beslenme bizi birçok hastalığa karşı koruyabilmektedir. Aynı zamanda da sağlık alanını da iyi şekilde kullanmamız gerekir. Sağlık için öncelikle belirlenmiş aile hekimlerimize gitmemiz gerekir eğer ileri bir tedaviye ihtiyaç varsa zaten aile hekimimiz bizi gereken yere gönderecektir. Bu şekilde yaparsak hastanelerde yaşanan yoğunluğu da azaltmış oluruz. Sağlığımızı koruyalım, Sağlığımızı korumaya çalışanları da sağlığımız onlarmış gibi korumalıyız” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ