$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,12 / Satış: 9,16

Kamu-Sen’den zam teklifini sundu

Kara, diğer taleplerini şöyle sıraladı: “Ortalama memur maaşının yıllık toplam tutarı dikkate alınarak gelir vergisi tarifesine yeni düzenleme getirilsin. Kamu görevlilerinin yaşadığı vergi adaletsizliği son bulsun” dedi.

Kamu-Sen’den zam teklifini sundu
  • 24.07.2019
  • 388 kez okundu
Reklam

Türk Büro-Sen Giresun Şube Başkanı Ali Kara, Türkiye Kamu-Sen, 2020-2021 memur toplu sözleşmesinde taban aylığa seyyanen 600 lira, ilk yıl yüzde 10+10, ikinci yıl yüzde 8+8 zam ve her iki yıl için yüzde 3 refah payı talep ettiklerini bildirdi.

Son yıllarda devletin, asli ve sürekli görevlerinin kanunlara aykırı bir şekilde kadrosuz personel eliyle sağlandığını; sözleşmeli, geçici, vekil gibi sıfatlar altında güvencesiz istihdamın arttığını belirten Kara, öncelikli taleplerinin kamu dışı sağlık personeli ve usta öğreticilerin memur kadrolara geçirilmesi olduğunu söyledi.

Kara, Kamu-Sen’in, görüşmelerine başlanan toplusözleşme için zam tekliflerini açıkladığını kaydederek, “2020 yılının tamamı için yüzde 24.6 artış ve ocak ayından geçerli olacak şekilde taban aylığa seyyanen 600 lira net zam; 2021 yılının tamamında ise yüzde 20.14 zam olarak özetlenebilir. Mali taleplerimizin karşılanması durumunda; bugün 3 bin 18 lira düzeyinde olan 15’in 1’indeki en düşük dereceli memur maaşı 2020 sonunda 4 bin 509 liraya; 2021 sonunda 5 bin 417 liraya; 4 bin 14 lira düzeyinde olan ortalama memur maaşı ise 2020 sonunda 5 bin 750 liraya; 2021 sonunda da 6 bin 908 liraya çıkacak” dedi.

Memur maaşını oluşturan bütün kalemler ile ek ödeme, döner sermaye, ek ders, fazla mesai, ikramiye gibi tüm ödemelerin emekli keseneğine dahil edilerek, emekli olacak memurların yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesini isteyen Kara, diğer taleplerini şöyle sıraladı:

“Ortalama memur maaşının yıllık toplam tutarı dikkate alınarak gelir vergisi tarifesine yeni düzenleme getirilsin. Kamu görevlilerinin yaşadığı vergi adaletsizliği son bulsun. Tüm kamu görevlilerine de ‘Bayram ikramiyesi’ ödensin. Geçen yıl verilen sözlere uygun olarak bütün kamu görevlilerini kapsayacak ve tüm beklentileri karşılayacak bir ek gösterge düzenlemesine ihtiyaç vardır, bu konudaki adaletsizlikler giderilsin. Yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personele de ek gösterge verilsin.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%