$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

KAMU-SEN EK ZAM İSTİYOR!

KAMU-SEN EK ZAM İSTİYOR!
  • 15.11.2018
  • 718 kez okundu
Reklam

Kamu-Sen, kamu çalışanları, emekliler ve asgari ücretliler için yüzde 26 ek zam talep etti. Giresun’da Kamu-Sen üyeleri Merkez PTT önünde toplanarak, ek zam talebiyle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup gönderdi.

Kamu-Sen İl Başkanı Engin, geçen yıl imzalanan toplu sözleşmeyle kamu görevlileri ve emeklilerin maaşlarına 2018 yılı için kümülatif yüzde 7,6 zam yapıldığını ancak bu yıl başından itibaren yaşanan ekonomik gelişmeler sonucu enflasyonda yüksek oranda artış olduğunu, memur ve emeklilerin maaşlarının da reel olarak değer kaybettiğini belirtti.

Enflasyon farkının, alınan maaş zammının 2-3 katına ulaşmasından dolayı büyük mağduriyetler yaşandığını öne süren Engin, söz konusu zammın kabul edilemez olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a konuyla ilgili mektup gönderme kararı aldıklarını anlatan Engin, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün memur ve emeklilerimiz adına Türkiye’nin dört bir yanından, 81 ilimizden Sayın Cumhurbaşkanımıza mektuplar gönderiyor, taleplerimizi dile getiriyoruz. Mektupta öncelikle eriyen maaşların telafi edilmesi için ek zam talebimiz var. Vakit geçirmeden ve yıl sonu beklenmeden tüm memur ve emeklilerin maaşlarına kayıplarının karşılanması için ek zam yapılmalı, 2019 yılı maaş zamları ise yeni ekonomik programa göre revize edilmelidir.”

Engin, toplu sözleşme görüşmelerinde, enflasyona endeksli maaş artış tekliflerinden de vazgeçilmesi, bunun yerine enflasyon, yoksulluk sınırı, büyüme ve refah payının temel alındığı bir maaş artış sisteminin geliştirilmesi gerektiğini savundu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ