giresun üniversitesi Giresun University kerasus giresun gazete giresungazete giresun gazete giresun gazete net Giresun ışık Giresun Işık Gazete Gazete Işık gazetecilik giresun yerel haberler giresunhaber Giresun haber giresun yerel haberler giresun yerel gazete giresunsondakika giresun sondakika kazaolay sondakika giresun giresun belediyesi çotanak yeşilbeyaz giresunspor fotoğraf fotoğrafçılık piraziz bulancak dereli keşap espiye yağlıdere şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak camoluk şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak keşap
DOLAR
8,5734
EURO
10,4078
ALTIN
513,95
BIST
1.454
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Giresun
Gök Gürültülü
24°C
Giresun
24°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Gök Gürültülü
24°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
24°C
Cuma Parçalı Bulutlu
26°C
Cumartesi Az Bulutlu
25°C

Kahraman Osman Ağa’nın Taltifi…

28.05.2021
0
A+
A-

KAHRAMAN OSMAN AĞA’NIN TALTİFİ VE 42. VE 47.ALAY SANCAKLARINA İSTİKLAL MADALYASI VERİLMESİ

 

Osman Ağa, bilinenin aksine, 2 Nisan 1923 sabahı İsmail Hakkı Tekçe tarafından şehit edilmesinden sonra anıt mezarı yaptırılan ve Giresun Kalesi’ndeki geçici kabrinden anıt mezarına naaşı taşınan “efsane bir” kahraman ve Karadeniz sahillerinin Başbuğu’dur!

Ayrıca, şehadetinden sonra Mustafa Kemal’in emri ile kendisine 1925 yılında “cephede bulunanlara verilen” Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası verilmiştir.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı arşivinde bulunan Osman Ağa’nın şahsi dosyasında;

“Balkan Savaşı’nda Çatalca cephesindeki muharebelerde ağır bir şekilde yaralanmış ve sağ bacağı sakatlanmıştır. Bu nedenle ‘Topal’ lakabıyla anılmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nın çıkması üzerine yüzü aşkın gönüllü adamıyla savaşa katılmış, Artvin ve Batum civarında altı ay kadar savaşa iştirak ettikten sonra tifüs salgınında hastalanması sebebiyle Giresun’a tekrar dönmüştür.

Bu arada Giresun istikametine giden 37’nci Tümenin mevcudunun 450’ye kadar inmiş olduğunu tespitle bu miktarı yükseltmek için savaşçı güç toplatarak tümen mevcudunu 900’e çıkarmıştır.

Mütarekenin (30 Ekim 1918’de) imzalanmasından sonra Kuvayı Milliye’ye (vatanperverlere) katılmıştır.

Mahalli liderler içinde özellikle Giresunlu Osman Ağa, bu faaliyetler içerisinde seçkin bir rol oynamıştır. Sivas Kongresi’nin toplanması ve Ankara Hükümetinin kurulmasının ardından Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin isteğiyle 1920 yılında Giresun’da Nizamiye Alayı teşkil edilerek bu Alayın 4’üncü Tabur komutanlığını fiilen üstlenmiştir.

1921 yılında 18’inci Tümenin 47. Giresun Alayı Komutanlığı fahri Yarbay Osman Ağa’ya verilmiş, Alayı ile birlikte Samsun mıntıkasındaki Rum eşkıyasının tedip harekâtında görev almıştır.

İstiklal Savaşı’nda büyük yararlılıklar gösteren Gümüş Muharebe Liyakat Madalyası sahibi olan Topal Osman’a 1925 yılında Kırmızı şeritli İstiklal Madalyası tevcih edilmiştir.”

Osman Ağanın “taltif edilmesi” Ankara’da yayınlanmakta olan Anadolu Hediyesi Gazetesi’nde özetle şu şekilde haber konusu olmuştur;

“Bir bacağını vatan yolunda kaybetmiş olmasına rağmen, emrindeki Karadenizli dilaverlerle gaza meydanına giden Giresunlu Osman Ağa’ya İstiklal Madalyası verildi.

Osman Ağa kıtasıyla Ankara’dan geçerken, Millet Meclisi’nden bu dilaverleri istikbale çıkan mebuslara hitaben “ben bu millet uğrunda bacağımı zayi ettim. Düşmanı denize dökünceye kadar icap ederse sedye ile muhabere edeceğim” demişti.[1]

Fransız gazeteci Gaulis, Çankaya Akşamları adlı kitabında; Osman ağa, “Giresun’un en zengin insanı idi. Kendi adamlarınca baş seçildikten sonra, bir alay oluşturmak üzere malını mülkünü satmıştı. Alayın her şeyine o kumanda ederdi. İsmet Paşa, onu ve adamlarını düzenli ordu içine almıştı. Hepsi çok disiplinlidir.

Osman Ağa Sakarya’da aslanlar gibi çarpışmıştır.

Ona savaş hakkındaki düşüncelerini sormuştum. …Üç çift lafla öyle bir Avrupa çizdi ki, bunun verdiği zevk doğrusu tercüme edilemez. Avrupa’yı övmedi ama gerçekten olanı olduğu gibi söyledi. İngiliz ve Amerikan basınının onu en son haydut gibi göstermesi, adamı coşturmuştu[2] diyerek anlatmaktadır.

O zor günleri, Yahya Kemal şirinde şöyle tanımlıyor;

Şu kopan fırtına Türk Ordusudur Yarabbi!

Senin uğrunda ölen ordu budur Yarabbi!

Tâ ki yükselsin ezanlardan müeyyed namın.

Galib et, çünkü bu son ordusudur İslâm’ın.”

  1. ve 47.Giresun Alaylarına da (geçte olsa) 30 Ocak 1939 gün ve 3579 sayılı kanun gereğince; Kurtuluş Savaşı’nda Milli Orduda görev alan “Alay Sancaklarıyla” birlikte birer İstiklal Madalyası verilmiştir.

Bu alaylarımızın orijinal İstiklal Madalyalı Sancaklarının kopyası, Harbiye Askeri müze aracılıyla çıkarılıp, yeterli sayıda baskısı yapılarak, Giresun Atatürk Meydanında hazırlanacak iki adet bayrak direğinde sürekli olarak şanlı bayrağımızla birlikte dalgalanmalıdır.

Kar, izleri örtmesin.

Evvel gidenlere selam olsun!

[1] Teoman Alpaslan, Topal Osman Ağa, s.439

[2] Berthe Gaulis, (Çev.:Füruzan Tekil), Çankaya Akşamları, İstanbul 1983, s.104 v.d.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.