$ DOLAR → Alış: 6,64 / Satış: 6,66
€ EURO → Alış: 7,27 / Satış: 7,30

Kadına yönelik şiddete yakın takip

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme Komisyon Toplantısı, Vali Harun Sarıfakıoğulları başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda; Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı kapsamında yapılan çalışmaların sunumu,  gerçekleştirildi.

Kadına yönelik şiddete yakın takip
  • 03.01.2020
  • 348 kez okundu
Reklam

Sunumun ardından gündem maddelerine geçilerek; kadın cinayetleri ve ilimizde güvenlik, esnaflarla yapılacak çalışmalar ve güvenli nokta konusunun değerlendirilmesi, KADES ve Alo 183’ün tanıtımına yönelik yapılacak çalışmalar, 6284 sayılı kanunun uygulanmasında karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri, kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında tiyatro etkinliklerinin yapılması, şiddet uygulayanlara yönelik çalışma grubu oluşturulması, toplumdaki korku ve güvensizlik duygusunun değerlendirilmesi, medya, okullarda toplumsal cinsiyet ve görgü kuralları konusunda eğitim yapılmasıyla ilgili konular ele alındı. Sunum ve gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından katılımcıların talep ve önerileri alınarak yapılacak işlemlerin değerlendirilmesi yapılarak karara bağlandı.

Toplantının açılışında konuşan Vali Sarıfakıoğulları “Bugünkü toplantımızın amacı kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında yapılan çalışmaları değerlendirmek ve bundan sonraki süreçte kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmak için neler yapmamız gerektiği konusunda istişarelerde bulunmak ve beraber değerlendirmektir. Bu bağlamda; kadına yönelik şiddeti önleyici bütün tedbirleri alıp tamamen ortadan kaldırmak için bütün imkanlarımızı seferber etmek hepimizin görevidir” diyerek bu hususta yapılması gerekenleri aktardı.

Vali Sarıfakıoğulları, çocuklarımızı yetiştirmede ilk görevin, aile bireyleri olarak velilere, sonrasında ise aynı bakış açısıyla okul öncesi eğitimle başlayan süreçle birlikte öğretmenlere düştüğünü söyleyerek; “ Çocuklarımız günün 7-8 saatini okullarında, kalan zamanlarını da evlerinde ve yetiştikleri çevrelerde geçirmektedirler. Çocuklarımız yetiştikleri çevrede büyüklerini örnek alıyorlar, biz ne yaptıysak onu görüyorlar, öyle yaşıyorlar ve o şekilde davranmanın doğal olduğuna inanıyorlar. Onun için bizlere düşen asıl sorumluluk; çocuklarımızı yetiştirirken, karşılaştıkları sorunlarda, içinden çıkamadıkları olaylarda çareyi şiddete başvurmakta arayan bireyler olarak değil, hayatın akışı sırasında yaşanılabilecek her türlü olaya karşı aklıselim davranışlar sergileyecek bireyler olarak yetiştirmektir” dedi.

Öncelikli hedefin iyi birey yetiştirmekten geçtiğine dikkat çeken Vali Sarıfakıoğulları, konuşmasını; “Bütün bunlara rağmen yine de istemediğimiz, arzu etmediğimiz olaylar yaşanabilmektedir. Böyle durumlarda ise ilgili kurumlarımız derhal harekete geçerek, hem şiddete uğrayan kadınla, hem de şiddeti uygulayan kişiyle, onun tedavisine yönelik, ıslahına yönelik çalışma metodumuzu başlatıyor. Bu noktada biz, bu işe ne kadar samimi yaklaşır ve çözüm yollarını ne kadar detaylandırırsak, kapsamlı bir çalışma gerçekleştirirsek, o kadar da başarılı olacağımızı düşünüyorum” diyerek tamamladı.

Toplantıya; Giresun Belediyesi, Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı, Giresun Aile Mahkemesi, Giresun Barosu, Giresun Üniversitesi, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Müftülüğü, kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri ile oda ve STK’lardan konuyla ilgili birim temsilcileri katıldı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ