$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,80
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Kadına şiddetin aması olmaz!

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Necati Tığlı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü İçin Anma Mesajı Yayınladı.

Kadına şiddetin aması olmaz!
  • 06.03.2020
  • 408 kez okundu
Reklam

8 Mart 1857 tarihinde Amerika’da New York kentinde bir tekstil fabrikasında çalışan emekçi kadınların daha iyi şartlarda çalışabilmek için greve başlamaları ve bu uğurda yaptıkları mücadele sonunda önce polis tarafından şiddete maruz kalmaları, üzerlerine kilitlenen fabrika kapıları ve çıkartılan yangın onları adım adım ölüme götürmüştü. 129 kadın işçinin yanarak feci şekilde katledildiği bu olay dünya tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Birleşmiş Milletler 16 Aralık 1977 tarihinde aldığı bir karar ile 8 Mart 1857 tarihinde yaşanan bu feci olayı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kabul etmiştir.

KADINA ŞİDDETİN AMA’SI FAKAT’I OLAMAZ. OLMAMALI.

CHP’ Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “yaşanan bu korkunç olayın üzerinden 163 yıl geçmiş olması kadına yönelik şiddetin azaldığı anlamına gelmemelidir. Kadına yönelik şiddet olaylarının en vahim yaşandığı ülkelerden birisi olan ülkemizde, 2003 yılında erkekler tarafından öldürülen kadın sayısı 83 iken, geçtiğimiz yıl yani 2019’da bu sayı 474’tür. 16 yıldaki dehşet verici artış yüzde 471 civarında olmuştur. Ülkemizde ki kadın cinayetlerine baktığımızda 01 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında öldürülen kadın sayısı en az 1652’dir. 1 Ocak 2003 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında ise en az 7 bin 84 kadın erkekler tarafından öldürülmüştür. 2020 yılının Ocak ve Şubat aylarında en az 61 kadın öldürüldü. En az 19 kadın cinsel şiddete maruz kaldı ve yine en az 18 çocuk istismar edildi” dedi.

Birleşmiş Milletler, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa Birliği Yasaları, Avrupa Konseyi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı sözleşmeleri, yönetmelikleri, değerlendirmeleri ve raporları dünyanın her yerinde yaşanan kadına yönelik şiddet olaylarını önlensin diye çıkartıldığını hatırlatan CHP’li Tığlı, “6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi) etkili ve yeterli bir şekilde uygulanmadığı sürece ülkemizde kadınlara yönelik şiddet maalesef devam edecek gibi görünmektedir” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN YERİNE BAŞKA BİR SÖZLEŞME YAPMAYI AKLINIZDAN BİLE GEÇİRMEYİN

CHP’li Tığlı, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği “İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden gözden geçirmemiz gerek. Onunla ilgili bir çalışma yaptırıyoruz” sözünün ne anlama geldiği mutlaka araştırılmalı ve irdelenmelidir. Adı geçen bu çalışmanın Erdoğan’ın 1 Haziran 2019 tarihinde söylediği “İstanbul Sözleşmesi nas değildir, fesh edilebilir” sözü ile bir alakası olup olmadığını zamanla göreceğiz. Sakın ola ki Ak Parti İktidarı 34 ülkenin taraf olduğu İstanbul Sözleşmesi’nin yerine başka bir sözleşme yapmayı aklından geçirmesin” dedi.

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLAMA GÜNÜ DEĞİL ANMA GÜNÜDÜR.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün kutlamaymış gibi ilan edilmesini doğru bulmuyorum. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü anma etkinliğidir. Dolayısıyla, 163 yıl önce 8 Mart 1857 tarihinde öldürülen 129 işçi kadın ile dünyanın her bir köşesinde emek, hak ve özgürlük mücadelesi verdikleri için ölen ya da öldürülen tüm kadınları rahmetle anıyorum. Anıları ve yürekli mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ