$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,08 / Satış: 9,11

İYİ Parti’den TMO çağrı!

İYİ Parti’den TMO çağrı!
  • 31.07.2019
  • 768 kez okundu
Reklam

İYİ Parti Giresun İl Başkanı Ahmet Memiş, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım kotasını üretici lehinde yeniden düzenleyerek, hızlı bir şekilde alımlara başlamasını gerektiğini belirterek, “Yoksa sadece fiyat açıklaması çözüm olmayacak, piyasayı tekelci tüccara bırakacaktır” dedi.  Memiş, GİK Üyesi Ünzile Yüksel, belediye meclis üyeleri ve partililerle Öncü Gazetesi’ni ziyaret ederek fındıkla ilgili açıklamalarda bulundu.

FİSKOBİRLİK’in yeniden söz sahibi olmasını istediklerini ifade eden Memiş, “Fındık taban fiyatının hasat öncesi açıklanmasını önemsediğimizi belirtmek isteriz. Açıklanan fiyat, istediğimiz ve beklediğimiz 20-25 liranın altında olsa da, üreticinin geçen seneki gibi fındık taban fiyatının geç açıklanmasından kaynaklanan sıkıntıyı yaşatmayacağı düşüncesiyle biz de mutlu olduk. 17 liralık fiyatın makul sayılması için hasadın ardından TMO ve Fiskobirlik, üreticinin ürünlerini hemen almalı ve ürün fiyatlarını peşin olarak ödemelidir. Yoksa sadece fiyat açıklaması çözüm olmayacak, piyasayı tekelci tüccara bırakacaktır. Ayrıca kota uygulaması gözden geçirilmeli, dönüm başına uygulanan kota üretici lehine yeniden düzenlenmelidir” diye konuştu.

Memiş, Fiskobirlik’in yeniden yapılandırılarak piyasada etkin hale getirilmesi gerektiğine de işaret ederek, şunları dile getirdi:

“Stratejik ve milli bir ürün olan Türk fındığı ve üreticisinin korunması devlet politikası olarak benimsenmelidir. Lisanslı depoculuk ve ürün borsacılığı geliştirilmeli, stoklu çalışma imkanları sağlanmalıdır. Fiskobirlik yeniden yapılandırılmalı ve piyasada etkin hale getirilmelidir. Fiyat belirlenirken maliyet gözardı edilmemelidir. Üretici mazot ve gübre fiyatları ile makine teçhizatı gibi konularda desteklenmelidir. Bölgemizde ‘fındığa dayalı gıda sanayi’ desteklenmeli, bu konuda teşvik verilmelidir. Fındık hastalıkları ile toplu mücadele edilmeli ve ilgili kurumun koordinatörlüğünde topyekün ilaçlama yapılarak bütün fındık bahçelerinin ilaçlanması sağlanıp, üretici desteklenmelidir.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%