$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,37 / Satış: 6,39

İYİ PARTİ’DEN FINDIK ÇALIŞTAYINA ELEŞTİRİ

İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Abdulkadir Eroğlu, Ordu’da düzenlenen fındık çalıştayı sonuç bildirgesine göre fındıkta bütün kusur ve kabahatin üreticide imiş gibi bir sonuca varıldığına dikkat çekerek, böyle bir mantığın dünyanın hiçbir yerinde görülmediğini bildirdi.

İYİ PARTİ’DEN FINDIK ÇALIŞTAYINA ELEŞTİRİ
  • 29.04.2019
  • 677 kez okundu
Reklam

Eroğlu yaptığı yazılı açıklamada, TMO tarafından düzenlenen fındık çalıştayını değerlendirdi.

Eroğlu, fındık çalıştayı sonucunun önceden talimatlanarak sipariş edilmiş bir çalıştay olduğunu, dönüme teşvik uygulamasından vazgeçilmesinin alt yapısının hazırlandığını savundu. Eroğlu, “Mevcut destekleme sisteminin, ülke ekonomisinde önemli paya sahip bir üründe dünya liderliğini koruyacak șekil de çok iyi planlanması gerekmektedir. İki gün boyunca varılan sonuç mevcut destekleme sisteminin değiştirilmesi olmamalı, üreticiyi ve ülke ekonomisini koruyan somut bir çözüm önerisi sunulması gerekirdi. Fındık bahçelerinin yaslanması ve verimden düğmesinden bahsedilmektedir. Bu şimdiye kadar uygulanan destekleme sistemindeki hatalar görülmesine rağmen oy kaybetmemek uğruna görmezden gelinmesinin bir sonucudur. Şimdi ye kadar alan bazlı destekler bahçeler için kullanılmamıș, üreticilerin bunu ek gelir olarak görmesine yol açarak bahçelerinden uzaklaşması sonucunu doğurmuştur. Desteklerin alan bazlı değil ürün bazlı olması sağlanmalıydı” dedi.

Fındığın uzmanı bir kuruluş olan FİSKOBİRLİK varken TMO’nun çalıştay düzenlemesinin yanlış olduğuna dikkat çeken Eroğlu, üniversite ve Fiskobirlik talimatla sonuç üretmeyeceğinden, emredilebilen TMO vasıtasıyla istenilen sonuç olan teşvikin kaldırılmasının sağlanacağını ifade ederek, fındıkta teşvikin kaldırılmasının yanlış olacağını ancak ıslah edilebileceğini, iller bazında teşvik verilmesinin daha doğru olduğunu söyledi.

Eroğlu açıklamasının sonunda şunları kaydetti;

“Su anda ise alan bazlı destekten vazgeçilecekse, bu kaynak çok iyi bir şekilde planlanarak bahçelerin yenilenmesi, mekanizasyona uygun hale getirilerek üretim maliyetlerinin düşürülmesi hedeflenmelidir. Bunun yanında bölgelere uygun çeşitler ve uygun tozlayıcılarla yeni bahçeler kurularak kalitenin arttırılması bir zorunluluktur. Tüm bunlar planlanırken bahçeler verime yatana kadar üreticinin desteklenmesi sağlanmalıdır. Yine sonuç bildirgesinde, ‘fındık üretimine izin verilmeyen mevzuatın değiştirilerek halen fındık dikili alanların tamamında fındık üretimine izin verilmelidir’ denilerek Çarşamba ve Bafra ovalarında senede 4 ürün alınan düz yerlerde fındık üretimi yasal hale getirilerek ferrero gibi buralardan arazi kiralayan şirketlerin önü açılmak istenmektedir. Devletin fındık piyasasına müdahale etmemesi gerektiği şeklinde sonuç bildirgesi külliyen yanlış olup devlet bizzat fındık fiyatını sabit olarak 5 dolar yüzde 10-15 aşağı yukarı dengede tutmaya gayret etmelidir.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ