$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

OSMAN ÖZTÜRK’ÜN YENİ ŞİİR KİTABI “ADA” İTALYA’DA ÇIKTI!

OSMAN ÖZTÜRK’ÜN YENİ ŞİİR KİTABI “ADA” İTALYA’DA ÇIKTI!
  • 18.03.2019
  • 1.193 kez okundu
Reklam

Güfteleri Türkiye’nin ünlü bestekârları tarafından bestelenen, şiirleri 22 dile çevrilen ve birçok ülkede yayınlanan Osman Öztürk, Avrupa’da Türk Edebiyatını başarıyla temsil etmeye devam ediyor.

Türkiye’de “Bakraç”, “Taflan Mevsimi”, “Eksik Sayfa”, “Güz Yalnızlığı”, “O Kadar Yeşildin O Kadar Mavi” ve Almanya Hamburg’da 5 dilde yayınlanan “Sommerblau-Yaz Mavisi” ile Sırbistan Belgrad’da yayınlanan “O Kadar Yeşildin O Kadar Mavi”  isimli şiir kitapları bulunan Osman Öztürk’ün 8. Şiir kitabı “ADA” İtalya’da çıktı.

2007 yılında ilk şiir kitabını yayınladıktan sonra kısa sürede ismini duyuran, ulusal ve uluslararası şiir festivallerine katılarak, ülkemizi başarıyla temsil eden Öztürk, en son  İtalya’da düzenlenen  Uluslararası Şiir Yarışması “Vitruvio Ödülü 2018” kapsamında PREMIO VITRUVIO ödülünün sahibi olmuştu.

Türkiye’de güvenlik denince akla ilk gelen isimlerden, Okul Güvenliği projesinin mimarı, işadamı, şair, yazar Osman Öztürk, İtalya’da çıkan ve edebiyat severlerin beğenisine sunulan ADA isimli 8. şiir kitabına yönelik şunları söyledi:

“Bir şiiri yazmak onca duygu, düşünce, hasret, ayrılık, sevgi aşk gibi birçok kavramın yürekte oluşturduğu yanardağın bir gün büyük bir duygu patlamasına dönüşmesi ile oluşuyor. Ve sonunda gökyüzüne yükselen lavlar yağmur damlaları gibi yüreklere dokunuyor. Şiir yaşamın ve insanın en duygusal gerçeği.

Almanya ve Sırbistan’dan sonra İtalya’da yayınlanan “Ada” kitabımda çoğunluğu ilk defa yayınlanan şiirlerim var. Gönlümün adasının ismi olsun istedim. Bu da beni çok mutlu ediyor. Güzel torunum Ada; hayat yolculuğuna adına yazılmış bir kitapla çıkıyor. Uzun ve mutlu bir ömrü olsun.”

İtalyanca, İngilizce ve Türkçe olarak 3 dilde şiirlerin yer aldığı “ADA” amazon.com ve çeşitli internet siteleri üzerinden tüm dünyada edebiyat severlerin beğenisine ve satışa sunuldu.

Osman Öztürk’ün 8. Şiir Kitabına İsmini veren şiiri

ADA

Güneş bilmiyordu niçin üşüdüğümü

Ay bilmiyordu ışıksız kaldığımı

Yıldızlar bilmezdi yalnızlığımı

 

Buzları erimemişti yüreğimin

Gökyüzü maviye çalmamıştı yağmurdan sonra

Gökkuşağından köprüler kurulmamıştı dağlardan bulutlara

 

Gönlüm ıssızdı

Sonsuzluktu ve bilinmezlikti hissettiğim

Okyanusun ortasında

Bir ada kadar yalnız

Bir martı yavrusu kadar çaresizdim

 

Bir hayaldi benimkisi

Bir umuttu sevinçti.

Yürüyüp gittim

Bulutlara doğru

Dönmeyeceğim diye

Yeminler ettim.

 

Osman ÖZTÜRK

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%