$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

HUKUKUN GEREĞİ YAPILDI!

HUKUKUN GEREĞİ YAPILDI!
  • 29.06.2019
  • 705 kez okundu
Reklam

Giresun Belediyesi yıkılan Pontus Çan kulesi sulieti ile kamuoyuna açıklama yaptı. Belediyeden yapılan açıklamada, “Son zamanlarda gerek Giresun Belediyemiz hakkında gerekse Belediye Başkanımız Aytekin Şenlikoğlu’nun şahsına yönelik sosyal medya üzerinden kamuoyunu yanlış ve asılsız bir takım bilgilerle yönlendirme çabaları oluşmuş olup, bunun üzerine bir kez daha açıklama ihtiyacı hâsıl olmuştur” denildi.

Yapılan açıklamada şu görülere yer verildi;

“Öncelikle şunu belirtmek gerekirse belediyemizin kanunlar doğrultusunda yapmış olduğu bir uygulama hakkında, herhangi bir araştırma yapılmadan yapılan talihsiz açıklamaları ve ayrıca basın etik kurallarına uymayarak kullanılan söylem dilini asla kabul etmediğimizi ve bu konuda yapılan açıklamaların son derece talihsiz bir açıklama olduğunu belirtmek isteriz.

Belediyemizin 24.06.2019 tarihinde Keşap durağı mevkiinde saat kulesi adı altında yapılmış olan kulenin kaldırılması ile ilgili uygulama hakkında, kamuoyunu son olarak bir kez daha aydınlatmak isteriz.

“SAAT KULESİ KÜLTÜREL MRAS DEĞİLDİR”

2016 yılında bir önceki belediye başkanı tarafından yapılan tarihi bir miras olduğu söylenen ve kaldırılmasından dolayı da hem belediyemizi ve hem de belediye başkanımızı suçlayanlar bilmelidir ki, yapılan saat kulesi tarihi bir geçmişi olmadığı gibi basit bir malzeme olan bakalitten yapılmıştır. Netice itibariyle inşa edilen yapı kültürel mirasımız değildir.

Ayrıca Trabzon Koruma Kurulunun 25.08.2016 tarih ve 3024 karar nolu kulenin kaldırılma kararına ilişkin neticede somut kültürel miras olarak hiçbir değerinin olmadığı da net bir şekilde de belirtilmiştir.

Yine kulenin kaldırılması yönünde bir önceki Belediye Başkanı Kerim Aksu döneminde 20.12.2016 tarih ve 2016/3763 sayılı belediye encümeni kararı da alınmıştır.

“CUMHURİYET SAVCILIĞI SORUŞTURMA AÇMIŞTI”

Trabzon Koruma Kurulu tarafından, almış olduğu kaldırılma kararına, önceki dönem belediye yönetiminin uymaması gerekçesiyle Giresun Cumhuriyet Başsavcılığına soruşturma için başvuruda bulunulmuştur. Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı ise olaya ilişkin 2019/1803 numaralı dosya ile soruşturma başlatmıştır. Belediyemiz tarafından söz konusu karar ve soruşturma da dikkate alınarak, kulenin kaldırılmasıyla aynı zamanda hukukun gereğini yerine getirmiştir.

Ayrıca niteliği itibariyle kötü bir taklit olan, bakalit malzemeden yapılan, hiçbir tarihi ve kültürel değeri bulunmayan, ayrıca yetkili mercilerin kaldırılması, kaldırılmadığı takdirde hukuki ve cezai sorumlulukların doğabileceği bir zorunlu süreci olan taklit bir kulenin kaldırılmasının bu kadar gündem oluşturması da ayrıca manidardır.

Konu yetkili koruma kurulu kararı ve savcılık soruşturmasıyla bile bu kadar açık olmasına rağmen bilgi edinmeden ve art niyetli olarak yapılan açıklamalar için üzgünlüğümüzü ifade ederken her yönüyle şeffaf ve paylaşımcı Belediyecilik anlayışımız içerisinde gerçek bilgi edinmenin en doğru adresinin Giresun Belediyesi ve başkanı olduğunu belirtmek isteriz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%