$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,72 / Satış: 7,75

HUDER’DEN, HUKUK VE DEMOKRASİ ÇALIŞTAYI

Giresun Üniversitesi Uluslararası Hukuk Topluluğu ile HUDER Giresun Şube Başkanlığı ve Liberal Düşünce Topluluğu işbirliğinde 03 – 05 Mayıs 2019 tarihlerinde Hukuk ve Demokrasi çalıştayı düzenlenecek.

HUDER’DEN, HUKUK VE DEMOKRASİ ÇALIŞTAYI
  • 30.04.2019
  • 465 kez okundu
Reklam

HUDER Giresun Şube Başkanı Avukat- Arabulucu Nuri Karaman yaptığı açıklamada, “Türkiye’deki hukuk sisteminin evrensel normlara göre işleyip işlemediği tartışma konusudur. Bazen yargı, bürokratik vesayet sistemini ayakta tutan bir aygıt olarak çalışırken bazen de siyasi etkilere maruz kalmaktadır. Türkiye’de yargı sisteminin, bu iki uçlu sorundan kaçınması ve hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı olarak yapılanması çağdaş demokrasi değerleriyle revize edilmesine bağlıdır” dedi.

Karaman açıklamasında şunlara yer verdi; “Bu sorunu, hukuki kurumların yapısından ve yapılanmasından kaynaklanan başka sorunlar takip eder. Bunların başında aşırı iş yükü ve istihdam sorunları ile belirli dönemlerde yoğunlaşan FETÖ gibi suç örgütleriyle mücadele gelmektedir. Bu çalıştay, hem yargının sorunlarını belirgin hale getirmeyi hem demokratik değerler ve evrensel hukuk normları çerçevesinde çözümler önermeyi hem de yeni hükümet sistemine geçiş döneminde yargının sorunlarının çözümü konusunda yapılabilecek değişiklikleri ele alacak ve bir sonuç raporuna dönüştürmeyi planlamaktadır.

16 Nisan 2017 tarihinde yapılan referandum ile gerçekleştirilen Anayasa değişikliğinin ardından 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili GenelSeçimleri sonucunda Türkiye’de hem yasal hem de fiili olarak Cumhurbaşkanlığı HükümetSistemi olarak adlandırılan yeni hükümet sistemine geçilmiştir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin idari ve hukuki yapılanmasının yeni sisteme uyarlanması çalışmaları devam etmektedir. Bu, Türkiye’nin sadece hukuki alanında değil tüm idari ve kurumsal yapılarında şeffaf ve evrensel normlara uygun değişikler yapılması için bir fırsattır.

Hukuk Devleti ve Demokrasi çalıştayımıza katılarak bilgi, deneyim ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istirham ediyoruz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ