$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

HOŞGELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN

11 ayın sultanı olarak adlandırılan Ramazan ayı dün gece teravih ile başladı.

HOŞGELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN
  • 05.05.2019
  • 668 kez okundu
Reklam

11 ayın sultanı, bolluk ve bereket ayı Ramazan başladı. Dün akşam ilk teravih namazı kılınarak, sahur yapıldı. Giresun’da ilk iftar bu akşam saat 19.36 yapılacak.

Uzmanlar, “Ramazan ayı boyunca oruç tutarken sağlıklı beslenmek ve gerekli besin ihtiyaçlarını almak çok önemli. Ramazan ayı boyunca günde ortalama 15 saat aç kalmak metabolizmayı yavaşlatır. Sıcak havalar, uzun süren açlık ve aktivite düzeyinin düşmesi metabolizma hızının yavaşlamasına neden oluyor. Metabolizma hızını artırmak ve kilo artışına engel olmak için iftar ile sahur arasında aktivite düzeyini artıracak egzersizler gerekiyor” uyarısında bulundular.

Uzmanlar uyarılarını şöyle sürdürdü; “Hava sıcaklığı nedeniyle gerçekleşen su ve mineral kaybını dengeleyebilmek amacıyla, iftardan itibaren sahur sonuna kadar bol su ve sıvı tüketilmesi oldukça önemlidir.

Ramazan boyunca kızartmalardan, mayalı besinlerden (hamur işleri), aşırı şeker ve yağ içeren besinlerden, şerbetli tatlılardan, çok tuzlu veya baharatlı yemeklerden, sucuk, sosis, pastırma gibi şarküteri ürünlerinden, bal/kaymak ve gazlı içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

İftarda ya da sahurda bu besinleri tüketmenin reflü, mide yanması, hazımsızlık ve kilo kontrolü sağlayamama gibi durumlara yol açabilir.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%