$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Hocamız Prof. Dr. Mustafa Kafalı’yı kaybettik

Seyfullah ÇİÇEK
Seyfullah ÇİÇEK
  • 30.08.2019
  • 137 kez okundu

Biraz önce aldığım bir haberle sarsıldım.
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden hocam Prof.Dr.Mustafa Kafalı’yı kaybetmişiz.
Üçüncü sınıfta (1972-1973) iken bize Deşt-i Kıpçak Tarihi’ne geliyordu.
Mesleğinin başlarında olup, henüz Asistan Doktordu.
O sıralarda Prof.Dr.İbrahim Kafesoğlu, Prof.Dr.Cengiz Orhunlu, Prof.Dr.Şahabettin Tekindağ, Prof.Dr.A.Cevat Eren gibi dev hocalarımız vardı.
Kafalı hocamız da, bu dev hocalardan feyz alarak başarı basamaklarını hızla tırmanmış, Profesörlüğe kadar yükselmiş, adını ülkemizin sayılı bilim adamları arasına altın harflerle yazdırmıştır.
Katıksız bir Türk Milliyetçisi idi.
Ondan çok şey öğrendik, çok feyz aldık.
Allah mekanını cennet eylesin.
Türk Milleti’nin başı sağ olsun.
Not: Edebiyat Fakültesi Devam Karnemi, mezun olduktan sonra idareye teslim etmeyip (kayıp ilanı vererek) hatıra olarak kendime alıkoymuştum.
“Devam Karnesi” ile Hocamın adının bulunduğu sayfayı sizlerle paylaşıyorum. (S.Ç.)

MUSTAFA KAFALI KİMDİR
1934 yılında Konya’da doğdu. Yüksek tahsilini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nde yaptı. 1960 Aralık ayında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin Umumî Türk Tarihi Kürsüsü’ne asistan olarak girdi. “Ötemiş Hacı’ya Göre Cuci Ulusu’nun Tarihi” adlı tezi ile Aralık 1965 yılında doktor ünvanını aldı. 1971-1972 yıllarında bir yıl, üniversite kontenjanıyla Londra’ya giderek ilmi incelemelerde bulundu. Yurda dönüşünde tamamladığı “Altın-Orda Hanlığı’nda Sayın Han Sülâlesi Devri (1227-1360)” adlı tezi ile 1973 Kasımı’nda doçentlik ünvanını aldı. 1974 Kasımı’ndan itibâren, mebsûb olduğu Türk Tarihi Kürsüsünün 3-6. sömestr öğrencilerine, sırasıyla: Altın-Orda ve Çağatay Hanlıklarıyla, İlhanlı Devleti; 7-8. sömestr talebelerine ise, Timur ve Timurlular tarihi; ayrıca Tarih Metodu derslerini verdi; “Kaynaklar” ve “Osmanlıca Metinler” üzerine seminer çalışmaları yaptı. 1975-1977 ders yıllarında Bağdat Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde, davetli öğretim üyesi olarak tedrisatta bulundu. Profesörlük takdim tezi olarak sunduğu “Çağatay Hanlığı (1227-1345)” adlı eseriyle 24 Mayıs 1982’de bu ünvanı aldı. Türk Tarih Kurumu üyesi. İngilizce ve Rusça biliyordu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ