$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

HİBE EDİLEN BÜTÇEYİ YÖNETECEK

Kadınların ekonomik yaşama daha fazla katılması ve kadın istihdamının artırılması amacıyla projelerin değerlendirilme sürecinde kadın girişimcilere ilave puan verilerek uygulanan pozitif ayrımcılıktan yararlananlardan birisi de Giresunlu genç girişimci Beyru Cansu Yaman.

HİBE EDİLEN BÜTÇEYİ YÖNETECEK
  • 29.05.2019
  • 771 kez okundu
Reklam

Ülkemizde kadın yatırımcılar arttıkça, Üretim ve kalkınma için çözüm daha da artıyor. “Devletimizden kadınlara verilen fırsatların artmasını destekler bekliyoruz ve istiyoruz” diyen Giresunlu kadın yatırımcı Cansu Yaman ” sesimizi duyurduğum için kendim ile gurur duyuyorum her şeyden önce vazgeçmediğim için kendime teşekkür ederim” dedi.  Henüz 28 yaşında olan Beyru Cansu Yaman, Konya Selçuk Üniversitesi Turizm mezunu. Mezuniyeti sonrası Rixos ve Anemon gibi zincir otellerin mutfağında çalışan genç girişimci, 2013 yılında döndüğü memleketi Giresun’da önce İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi bünyesinde çalışmalar yaptı. Daha sonrasını, bugün itibari ile HİBE edilen bir bütçeyi yöneten Cansu hanımdan dinliyoruz: Üniversite eğitimim mutfak üzerineydi. Giresun’da yaşamaya başladığımda kadınların iş dünyasında yeterince yer almadığını gördüm. Özellikle ‘hanım elinin’ değmesi gerektiği düşündüğüm yeme içme sektöründe bunu fazlasıyla hissettim. O günlerde restoran ve cafelerde misafir ağırlama ve uğurlama teknikleri üzerine eğitim verirken bir askerin ekmek almasıyla hayatım değişti. Yaman, özellikle unlu mamuller konusunda bir boşluk olduğunu hissetmiş. Bir dönüm noktası olarak gördüğü o gün ne yapacağına karar vermiş, nasıl yapacağı konusunda endişeleri ile de araştırma yapmaya başlamış.

Bu zorlu süreçte Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kuruluşundan destek almak için başlattığı girişimlerin sonuç vermesiyle projesi imza aşamasına gelmiş ve geçmiştir. “Unlu mamuller ve fırın konusunda eksiklik vardı. Neler yapabiliriz diye kadın dayanışması ve desteği ile bir küme oluşturduk. TKDK’nın, kırsal olmayan yere hibe ve desteği yoktu. Tam o günlerde şans bana yardım etti. Kadın istisnai programı çıktı. Bu kadın lehine pozitif ayrımcılıktır. Aylarca bu zorlu süreci takip ettik. Kendimizi kanıtlamamız zaman alıyordu. TKDK uzmanları bize her anlamda yardımcı oldular. kadın istisnai programı ile kentte TKDK desteği alan ilk yatırımcı oldum” diye heyecanını anlatan Yaman, bundan sonraki süreci ise şöyle özetledi:

“Proje desteği ilk önce uygun daha sonra Uygun olmayan harcamalar kesildikten sonra uygun harcama olarak verilen bütçe olarak oluşturuldu.  2017’de sözleşme imzaladıklarında demirin tonu, tuğlanın fiyatı inşaat malzemesi fiyatları Türkiye’nin şartlarında yüksek faiz oranları ile bizlere yatırım yapmayın der olmuş durumda. Bu fiyatlarla hangi iş alıp kar edecek. Yeni teşvikler devreye girmezse, çoğu yatırımcı kepenk kapatır ve işsizlik patlar tüm yatırımcıların derdi aynı iken sessiz kalmak bir kadın yatırımcı olarak bana ve mesleğime hakaret olurdu.  Sözleşme aşaması tamamlandı sıra inşaata geldi. Mayıs ayı itibari ile başlayacak olan inşaat çalışmalarını kısa sürede bitirmeyi planlıyoruz. Küçük taş fırınlarda önceleri sadece ekmek yapıp satmayı planlamanın yanında toptan ve perakende. Daha sonra pide ve pizza çeşitliliği ile menüyü zenginleştireceğiz. Elbette yöresel kahvaltı Giresun ve benim için vazgeçilmez seçeneklerimiz olacak.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%