$ DOLAR → Alış: 5,67 / Satış: 5,70
€ EURO → Alış: 6,35 / Satış: 6,37

‘HEMŞİRELERE HAK ETTİĞİ DEĞER VERİLMELİ’

Türk Sağlık-Sen Giresun Şubesi Teşkilatlanmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Korkmaz, hemşirelerin sosyal ve ekonomik sorunlarını dile getirerek, “Hemşirelerimizin hak ettikleri mali ve sosyal haklar, çalışma hayatını kolaylaştıracak imkânlar hemşirelerimize ve tüm sağlık çalışanlarına sunulmalıdır” dedi.

‘HEMŞİRELERE HAK ETTİĞİ DEĞER VERİLMELİ’
  • 14.05.2019
  • 200 kez okundu
Reklam

Türk Sağlık-Sen Giresun Şubesi Teşkilatlanmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Hülya Korkmaz, “Ekonomik olarak sıkıntılar, döner sermayeler başta olmak üzere yaşadığımız maddi kayıplar, bir işe yaramaktan uzak yıpranma payı, aşırı iş yükü, şiddet, mobbing ve 3600 Ek gösterge gibi sözde kalan düzenlemeler biz sağlık çalışanlarında ne kutlayacak bir hafta ne de güzel anılacak bir gün hali bırakmıştır” dedi.

Korkmaz, 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını münasebetiyle yaptığı basın açıklamasında, karşılanmayan talepler, dağ gibi yığılmış sorunlar ve her gün yeni eklenen dertler varken, kutlama mesajları ve iyi dileklerin bir anlamı olmadığını ifade etti.

“Çalışanlar açısından böylesi neanlamlı günleri bayram tadına çevirmek ancak çözüm üretmekle olur” diye Korkmaz şunları kaydetti;

“Bakınız bugün Türkiye’de 166 Bin hemşire arkadaşımız görev yapmaktadır. Bunların 112 Bini Sağlık Bakanlığı’nda görevlidir. 100 Bin Kişiye düşen ebe hemşire sayısı ülkemizde 272 iken AB ortalaması 914, OECD ortalaması ise 1025’dir. Sadece  bu rakam bile Türk hemşirelerinin çalışma hayatında herşeye rağmen özverili bir şekilde milletimize hizmet ettiklerini anlatmaya yeterlidir.  Buna karşılık hemşirelerimizin beklediği, emeklerinin karşılığı ödenmez diye başlayan cümleler kurulması yerine sorunlarına bir an önce çare üretilmesidir. Özlük hakları iyileştirilmeli, vekil ebe hemşire, aileleri parçalayan sözleşmeli istihdam son bulmalı tüm çalışanlar kadrolu olmalıdır. Kreş eksikliği gibi aile yaşamlarını olumsuz etkileyen sorunları çözülmelidir. Çalışanların 5-6 yıl önceki döner sermayeleri mumla aradığı düşünülürse bu durumun katlanılmaz bir hal aldığı ortadadır.  Döner sermaye ek ödemeleri ile ilgili yönetmelik değişikliği çalışanları memnun edecek bir şekilde, sosyal taraflarında görüşü alınarak acilen yapılmalıdır.  Kapsayıcı bir 3600 ek gösterge düzenlemesi hayata geçmelidir. Diyaliz hemşireliği gibi hemşirelerimizin kazanılmış hiçbir hakkı ellerinden alınmamalıdır. Daha iyi çalışma şartları sağlanması ve temel ücretlerin iyileştirmesi arzumuzdur. Bunun bir an önce gerçekleştirilmesi gereklidir.

Hemşirelerimizin hak ettikleri mali ve sosyal haklar, çalışma hayatını kolaylaştıracak imkânlar hemşirelerimize ve tüm sağlık çalışanlarına sunulmalıdır. Fedakârlık timsali, devletin şifa ve şefkat eli hemşire arkadaşlarımızın sorunlarının çözülmesi ve taleplerinin gerçekleşmesi temennisiyle 12-18 Mayıs Hemşireler haftasının kutluyor, çalışma hayatında kolaylıklar diliyorum.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ