$ DOLAR → Alış: 6,04 / Satış: 6,06
€ EURO → Alış: 6,73 / Satış: 6,76

HASTANESİ OLMAYAN İLÇELER TBMM’DE

CHP Giresun milletvekili Necati Tığlı, hastanesi olmayan ilçeleri TBMM gündemine taşıdı.

HASTANESİ OLMAYAN İLÇELER TBMM’DE
  • 20.03.2019
  • 325 kez okundu
Reklam

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis’e bir soru önergesi veren Tığlı, öncelikle Giresun’un hangi ilçelerinde hastane bulunmadığını sordu.

Tığlı, hastanesi olmayan ilçelerde acil sağlık hizmeti erişiminin nasıl sağlandığını sorgulayarak, özellikle kış aylarında bu sorunun nasıl giderildiğine cevap aradı.

Tığlı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şu soruları yöneltti;

  1. Giresun’da hangi ilçelerimizde hastane bulunmamaktadır?
  2. Bu ilçelerimizde acil sağlık hizmeti erişimi ne şekilde sağlanmaktadır? Kış aylarında bu sorun nasıl giderilmektedir?
  3. Bu ilçelerimizde yaşayan vatandaşlarımız sağlık hizmetinden yararlanmak üzere hangi ilin ya da ilçemizin hastane ve sağlık birimlerini kullanmaktadır? Bu hastanelerin ilçelerimize uzaklığı ne kadardır?
  4. İkametgâhına en yakın sağlık kuruluşunun bulunduğu ilçelere ya da illere giden hastalarımız, kış aylarında ulaşım, yaz aylarında ikiye üçe katlanan nüfus ile birlikte hastane ve doktor bulma konusunda yaşadıkları zorluğu nasıl aşabilecektir? Bu sorun Bakanlığınıza iletilmiş midir? Çözümü için bir araştırma, çalışma yapılmış mıdır?
  5. Bu ilçelerimizde daha çok yaşlı ve sağlık hizmetine daha fazla ihtiyaç duyan vatandaşlarımız ağırlıkta olmasının yaşanan mağduriyeti artırdığını biliyor musunuz? Sağlık hizmetine erişim güçlüğü nedeniyle büyük şehirlerde çocuklarının ya da yakınlarının yanına taşınan vatandaşlarımız hakkında bilgi sahibi misiniz?
  6. Vatandaşlarımızın en temel hakkı olan sağlık hizmetine erişiminde yaşadığı bu sorunun çözümüne ve bu ilçelerimize hastane yapılmasına dönük bir çalışma yapılmakta mıdır?
  7. Kamu Özel Ortaklığı adıyla hayata geçirilen, sağlık hizmetini hasta garantili kamu finansmanıyla devlete yüklenen sistemde hastanesi olmayan bu ilçelerimize bundan böyle sağlık hizmeti götürülme imkânı bulunmakta mıdır?

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ