$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

Hastanede kapatılma tehlikesi mi var!

GESOB Başkanı Kara’dan önemli açıklama; “Kadro geçişi sağlanamazsa kapatılacak”

Hastanede kapatılma tehlikesi mi var!
  • 13.01.2020
  • 1.035 kez okundu
Reklam

Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, Sağlık Bakanlığı tarafından kapatılmayacağı açıklanan Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi ile ilgi gündem yaratacak bir iddia da bulundu.

Kara, iki hastane arasında kadro geçişi sağlanamazsa, Prof. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi’nin kapısına kilit vurulacağını savundu. Kara, 350 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi açılana kadar, mevcut devlet hastanesi ile yeni hastanenin kadro dağılımı yapılamazsa Prof. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi’nin kapatılmasının söz konusu olduğunu savundu. Kara, geri dönüşü olmayacak bu duruma karşı yetkilileri bir kez daha göreve çağırdı.

Kara, “Bölgemizde ve komşu illerimizde sağlıkta reform yapılmış, mevcut hastanelerin iyileştirilmesine ilave olarak Ordu’da, Trabzon’da Rize’de şehir hastaneleri yapılması kararlarını da bölgemiz adına sevindirici gelişmeler olarak değerlendirmekteyiz. İlimizde SSK ve Devlet Hastanesi birleştirilerek 450 yatak kapasiteli Giresun Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi hizmet sunmakta iken hükümetimiz SEKA’ya 350 yatak kapasiteli Eğitim ve Araştırma Hastanesi yapmış, şuan itibari ile tesisin geçici kabulleri yapılma çalışmaları devam etmekte, bu süreç içinde kamuoyunda yeni hastane yapılınca Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesinin kapatılacağı ve bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın görüşünün de oluştuğu haberi kesinlik kazanmaya başlaması üzerine diğer illerde mevcutlarına ilaveten daha modern hastaneler yapılırken 450 bin nüfusa hizmet eden 450 yataklı Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesinin kapanıp 350 yatak kapasiteli bir hastane ile hizmet sunmanın Giresun’u cezalandırma anlamı taşıyacağını belirterek, girişimler başlaması üzerine Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız, Rektörümüz, Sağlık Müdürümüz, iktidar partisi il başkanımız, Milletvekillerimiz öncülüğünde Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile görüşerek Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesinin 2. Basamak statülü hastane olarak devam edeceği açıklamaları yüreğimize su serpmiş, ancak gelişen süreç içinde Mayıs-Haziran aylarında Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesinin yeni hastaneye taşınacağı söylentileri bizleri tekrar karamsarlığa sürükleyerek geri dönüşü olmayan bir sürece karşı tedbir alma mecburiyetinde bırakmıştır” dedi.

GESOB Başkanı Kara, devlet hastanesinde yatak sayısının 350’ye düşürülecek olmasının cidd sağlık sorunlarına yol açacağını belirterek şunları söyledi;

“Mevcut 450 yatak kapasiteli Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi bünyesinde hem kapatılan SSK Hastanesi hem de afilasyon nedeniyle Giresun Üniversitesinin Eğitim ve Araştırma faaliyetlerinin yürütüldüğü günlük acil dahil 4000-4500 hastaya ayakta sağlık hizmeti sunulduğu zaman zaman hasta yoğunluğu nedeniyle 1000 in üzerinde muayene talebinin karşılanamadığı bir durumda buranın kapatılıp 350 yataklı bir hastaneye düşürülmesi çok daha ciddi sağlık sorunlarına yol açacaktır. Şuan yeni yapılan hastaneye Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi’nin taşınacağı dillendirilmektedir. Bu devir işlemi aşamasında her türlü planlamanın tamamlanması gerekir ki bir aksama yaşanmasın, eğer bu planlama zamanında gerçekleşip her iki hastaneyi hizmette tutamaz isek Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanemiz kapanabilir. Bu durumun telafisi mümkün olmayan sağlık ve sosyal açıdan ciddi sorunlara yol açması kaçınılmaz hale gelir. Bu kadar önemli bir geçiş sürecinde bütün bu hassasiyetleri göz önünde bulundurarak ilin bütün dinamiklerinin bir araya gelerek milletvekillerimiz öncülüğünde soruna kalıcı çözüm üretmeliyiz. Bizlerin görevi ilimize katkı sunan her hareketi saygı ve takdirle karşılamak çözüme kavuşması gereken önemli hususları da yapıcı girişimlerimizle ilimiz adına netice alınabilmesi için ilgili ve yetkili mercilere önerilerimizi yüreklice sunmaktır.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%