$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Gübre fiyatlarına yapılan fahiş zamma tepki!

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, yazlık gübre fiyatına son günlerde yapılan fahiş fiyatlara tepki göstererek yetkilileri göre çağırdı.

Gübre fiyatlarına yapılan fahiş zamma tepki!
  • 28.03.2020
  • 1.252 kez okundu
Reklam

Karan, 62 liradan satılan yazlık gübrenin torba fiyatının 78 liraya kadar çıktığını kaydetti. Karan, yüksek verim ve kaliteli bir ürün için fındık bahçelerine yazlık gübrelerin atılmaya başlanıldığı şu günlerde fırsatçıların işbaşında olduğunu savundu. Yazlık gübrenin torba fiyatına son 10 gün içerisinde 16 lira zam yapıldığına dikkat çeken Karan, “ülke olarak koronavirüs salgını ile ulusal mücadele verdiğimiz bir süreçte, üretici dişinden tırnağından artırarak yüksek verim ve kaliteli bir fındık üretimi için bahçelerine yazlık gübre atmak istiyor. Ancak bunu ve ülkenin içerisinde bulunduğu sıkıntılı dönemi fırsat bilen bazı kesimler bu durumu fırsata çevirmeye çalışıyor. Şahsen ve telefonla ile odamızı arayan üreticiler gübre fiyatlarına yapılan zamdan çok rahatsız. Yetkililerin bir an önce harekete geçerek fahiş fiyatın önüne geçilmesini bekliyor” dedi. Karan, Tarım Kredi Kooperatifi’ni de göreve çağırarak, Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla uygun fiyatlarla üreticinin gübre ihtiyacının karşılanması gerektiğini ifade etti.

Karan, önümüzdeki süreçte Türkiye’nin tarımsal üretim anlamında büyük ivme kazanacağını vurgulayarak, ancak yüksek girdi maliyetlerinin üreticiyi zorladığını sözlerine ekledi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ