$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

GRÜ’DE BEYAZ ÖNLÜK GİYDİLER

“14 Mart Tıp Bayramı ve Beyaz Önlük Giyme Töreni” Gerçekleşti

GRÜ’DE BEYAZ ÖNLÜK GİYDİLER
  • 15.03.2019
  • 817 kez okundu
Reklam

Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından 14 Mart Tıp Bayramı ve  Beyaz Önlük Giyme töreni gerçekleştirildi.

Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun’un katılımıyla gerçekleşen programa; Giresun Vali Yardımcısı Metin Maytalman, Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Kurt, Tıp Fakültesi Dekanı ve Rektör Yrd. Prof. Dr. Canan Çelik, Rektör Yrd. Prof. Dr. M. Serkan Soylu, Rektör Yrd. Prof. Dr. Mustafa Cin, AK Parti İl Başkanı Kenan Tatlı, MHP İl Başkanı Ertuğrul Gazi Konal, Üniversitenin akademik ve idari personeli, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Tıp Fakültesi öğrencileri ve aileleri katıldı.

GRÜ Devlet Konservatuvarı akademisyenlerinden Prof. Dr. Vasıf Hasanoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Halis Gürkan Kırankaya’nın piyano ve klarnette hünerlerini sergiledikleri müzik ziyafetiyle başlayan program, Tıp Fakültesi Dönem birincisi Deniz Emir Emin’in konuşmasıyla devam etti.

 

TIBBIN SEMBOLÜ ASKLEPİOS

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Canan Çelik,  Asklepios ve  tıbbın sembolü olarak kabul edilen Asklepios’un asasına değinerek konuşmasına başladı.  Tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat ve tıbba kazandırdığı eserlerden bahseden Çelik daha sonra Osmanlı’dan günümüze, ülkemizdeki tıp eğitimine değindi.

“2. Mahmut döneminde Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’nin kuruluşu (14 Mart 1827) ülkemizde tıp eğitiminin başlaması olarak kabul edilir. İlk olarak 1919’da kutlanmaya başlanan Tıp Bayramı’nın bu gün 100. yılını kutlamanın gururunu yaşıyoruz” diyen Prof. Dr. Çelik, Türkiye’de ve dünyada önemli başarılara imza atmış Türk Bilim İnsanlarına değinerek konuşmasını sürdürdü.

Tıp mesleğinin gece – gündüz demeden çalışmayı gerektirdiğini, GRÜ Tıp Fakültesinin de bu düşünceyle her geçen gün kendisini gelişmeye devam ettiğini ifade eden Çelik, bu gün beyaz önlüklerini giyecek olan doktor adaylarının da yine bu bakış açısıyla mesleklerine sarılmaları gerektiğini söyledi.

 

“KISA SÜREDE ÖNEMLİ MESAFE ALDIK”

GRÜ Tıp Fakültesinin 27 Mayıs 2007 tarihinde kurulduğunu ve 2008-2009 Eğitim-Öğretim döneminde de ilk öğrencilerini aldığını hatırlatan Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun ise, “İlk öğrencilerimiz, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitimlerine başladı. Öğrencilerimiz ilk kez 2012-2013 Eğitim-Öğretim döneminde Giresun Üniversitesi Tıp Fakültemizde eğitime başlarken, geçtiğimiz yıl Haziran ayında ilk mezuniyet törenimizin heyecanını yaşadık ve 16 öğrencimizi mezun ettik…

Tıp Fakültemizde şu anda 68’i uluslararası öğrenci olmak üzere, toplam 356 öğrencimiz eğitimlerine devam etmektedir. 15’ü Profesör, 18’ü Doçent ve 55’si Dr. Öğretim Üyesi olmak üzere toplam 88 öğretim üyesi ve 17 araştırma görevlisi görev yapmaktadır. 77 öğretim üyemiz eğitim hizmeti yanında, hastanelerimizde Giresun halkına sağlık hizmeti de sunmaktadır.

Bilindiği gibi, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren ortak kullanıma geçilmiştir. Bu sayede ilimizdeki mevcut Devlet Hastaneleri, Eğitim Araştırma Hastanesi statüsü kazanmış olup,  hastanelerimiz Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak, Giresun halkına 3. basamak sağlık hizmeti sunmaya başlamıştır. Hastalarımız, deneyimli hocalarımıza ulaşarak teşhis ve tedavi imkânı bulabilmekte ve Giresun ili dışına sevk edilen hasta sayısı gün geçtikçe azalmaktadır. Hastanelerimizde Giresun’da ilk olan ameliyatlar, tümör cerrahileri ve girişimsel işlemler yapılmaya başlanmış, uyku laboratuarı kurulmuştur. Ortak kullanım ile birlikte aynı zamanda, öğrencilerimiz ve araştırma görevlilerimizin eğitimi için, tam kapasiteli bir Hastane ortamı sağlanmıştır. Şu anda 4. ve 5. sınıflardaki öğrencilerimiz hastanelerimizde stajlarına devam etmekte olup, son sınıfta İntörn Doktor unvanını kazanmış öğrencilerimiz de aktif olarak kliniklerde çalışmaktadırlar” dedi.

Aksu mahalesinde yapılmakta olan Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatının devam ettiğini hatırlatan Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun, projenin 2019 yılı içinde tamamlanmasının planlandığını söyledi.

 

ONUR KONUĞU AKOĞLU

Sağlık Bakanlığı tarafından yılın doktoru seçilen Prof. Dr. Musa Akoğlu etkinliğe onur konuğu olarak katıldı. Akoğlu, tıp biliminin temeline, geçirdiği değişimlere, iyi bir doktorda veya sağlık çalışanında olması gereken özelliklere değinerek, “Gelişen teknolojiyle birlikte tıp biliminin de geliştiğini, ilerlediğini ve buna bağlı olarak yeni tedavi yöntemlerinin ortaya çıkmıştır. Endüstri 4.0 ile yapay zekanın da tıp dünyasında yerini aldığını, bazı tanı ve teşhislerde kullanılmaya başlanmıştır” dedi.

Konuşmaların ardından; Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun, protokol üyeleri ve Tıp Fakültesi akademisyenleri, bu yıl GRÜ Tıp Fakültesinde eğitimlerine başlayan öğrencilere beyaz önlüklerini giydirdiler.

“14 Mart Tıp Bayramı ve Beyaz Önlük Giyme Töreni”, Fuaye Salonunda Tıp Fakültesi öğrencileri; Nazmiye Yeni, Simge Benay ve Asiya Hazal Öztürk’ün verdiği mini konser eşliğinde gerçekleşen kokteylin ardından sona erdi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ