$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

GRÜ Tıp Fakültesinde yine bir ilk!

Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesinde sağlık alanında önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

GRÜ Tıp Fakültesinde yine bir ilk!
  • 22.02.2020
  • 800 kez okundu
Reklam

80 yaşında bir erkek hastanın farklı organlarındaki tümör Üroloji Ana Bilim Dalında görevli hekimler tarafından yapılan başarılı operasyon ile temizlendi.

Alınan bilgilere göre, 2007 yılından bu yana mesane kanseri tanısı ile tedavisi yapılan ve düşük riskli mesane kanseri tanısı ile ilk kez 2013 yılında Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji kliniğine başvurdu. Hastanın düşük riskli mesane kanseri tanısı konuldu. Yapılan endoskopik muayenede yüzeyel tümör tanısı ile cerrahisi yapılarak takip protokolüne alındı. Hastanın takiplerinde defalarca yüzeyel mesane tümörü tanısı konması üzerine kemoterapi ve immünoterapi tedaviye eklenerek takip edildi. Kemoterapiye rağmen tümörün tekrar etmesi üzerine İdrar torbasının alınması önerildi ancak hasta istemedi. Takip ve defalarca cerrahi tedavi yapılan hastada son 6 ay önce sağ ve sol böbreğin farklı bölgelerinde tümör görüldü.

Doktorlar tarafından hastaya sol böbrek ile birlikte idrar kanalını, mesaneyi, penisin idrar kanalını, sol böbreğin idrar kanalının bir kısmının cerrahi ile çıkartılması gerektiğini, yüksek riskli bir cerrahi olduğu söylendi. Hastanın ve yakınlarının onay vermesi üzerine Cerrahi tedavi ile birlikte sol böbrek ve idrar kanalı, mesane ve penisin idrar kanalı, sağ böbreğin idrar kanalı böbreğe kadar olan kısmı cerrahi tedavi ile çıkartılarak başarılı bir cerrahi işlem gerçekleştirildi.

Türkiye’de bir çok tıp fakültesinde yapılamayan yüksek derecede riskli ve zor ameliyatı Üroloji Anabilim Dalında öğretim üyeleri olarak görev yapan, Doç. Dr. Ural Oğuz, Doç. Dr. Ercan Öğreden, hastanede uzman olarak çalışan Uzm. Dr. Özay Demiray ve Dr. Mehmet Karadayı gerçekleştirdi. 3,5 saatte başarı ile gerçekleştirilen ameliyatla hasta sağlığına kavuşturuldu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%